Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Paraliza ne gjume dhe shfaqja e demoneve

Shko poshtë

default Paraliza ne gjume dhe shfaqja e demoneve

Mesazh nga Rifat prej Wed Apr 03, 2013 7:07 am


Paraliza ne gjume dhe shfaqja e demoneveKur Carla MacKinnon filloi te zgjohej disa here ne jave e paafte per te levizur, me ndjenjen qe nje prezence shqetesuese ishte ne dhome me te, ajo filloi te bente kerkime. Tani, kerkimet e saj po behen nje film i shkurter qe eksploron fnomenin e frikshem te paralizes ne gjume.

Filmi, i mbeshtetur nga Wellcome Trust do te debutoje ne maj. Paraliza e gjumit ndodh kur njerezit behen te vetedijshem nderkohe qe muskujt e tyre qendrojne ne ne gjendjen e relaksuar qe i ndalon ata qe te veprojne.

Eksperienca mund te jete shume tmerruese, me shume njerez qe fillojne te kene halucinacione ne lidhje me nje prezence te keqe prane tyre, apo edhe me nje sulm qe tenton t'i mbyse.

"Po kaloja shume paraliza ne gjume gjate veres, shume shpesh, dhe fillova te interesohesha se cfare po ndodhte, se cfare ishte nga ana mjekesore ose shkencore." - tha MacKinnon.

Pyetjet e saj e bene t'i drejtohej shkencetareve dhe psikologeve, si edhe njerezve qe perjetonin kete fenomen. Mitet dhe legjendat ne lidhje me paralizen ne gjume ndodhen neper gjithe globin.

Nje burre foli per eposodet e tij te paralizes se gjumit, gjate te cilave ai provonte halucinacione te nje femije qe hidhej mbi shtratin e tij dhe qe kendonte kenge per femije. Ndonjehere femija ulej ne jastekun e tij dhe i fliste. Nje dite, e pyeti burrin edhe per pyetje personale.

Kur ai nuk pranoi t'i pergjigjej, femija u kthye ne nje demon te tmerrshem. Nje burre tjeter qe vuante nga narkolepsia qe e beni paralizen e gjumit edhe me te zakonshme, bita e enderrave te tij perplasej me boten reale ne menyre te tmerrshme. Episodet e paralizes se gjumit per te perfshinin halucinacione qe diksh tjeter ishte ne shtepine apo dhomen e tij; ai degjonte edhe zera. Nje nate ai u zgjua i paralizuar dhe si zakonisht pa nje figure ne dhomen e tij.

"Ai kupton papritur qe dicka eshte ndryshe kesaj here" - tha MacKinnon. "Ai kupton qe eshte nje nje paralize ne gjume dhe syte e tij jane te hapur, por personi qe eshte ne dhome eshte ne dhomen e tij ne jeten e vertete." Figura ne dhomen e tij nuk ishte demon ne enderr, por nje hajdut.Ndjesia e mbytjes apo sikur dikush i shtyp ne zonen e gjoksit qe ndodh shpesh gjate paralizes ne gjume mund te jete rezultat i menyres automatike te frymemarrjes nete cilen njerezit bien gjate gjumit. Kur ata ndergjegjesohen nderkohe qe jane ne kete menyre frymemarrje, ata mund te tentojne te rregullojne frymemarrjen nen kontrollin e tyre vullnetar, dhe kjo con ne ndjenjen e mbytjes.

Dhe persa i perket halucinacioneve qe shfaqen, nuk eshte e cuditshme qe interpretimet te cojne ne demone, fantama apo edhe rrembime nga alienet.

"Paraliza e gjumit esht me e mundur te ndodhe kur gjumi juaj eshte shqetesuar ne nje fare menyre - ndoshta sepse keni udhetuar, keni ftohte apo vape, apo nese po fleni ne nje vend jo familjar per ju."

Keto tendenca mund ta bejne me te mundur qe nje person te vuaje nje paralize ne gjume kur eshte i prekshem nga mendimet ne lidhje me demonet dhe fantazmat.

Qe kur ka punuar me prjektin, MacKinnon ka qene e afte qe te veje nen kontroll episodet e saj te paralizes ne gjume, ose te pakten mesoi ta qentesonte veten gjate tyre.

"Mu desh shume kohe qe te mos besoja me qe ishte e vertete, pasi duket shume e vertete."http://www.unexplained-mysteries.com/viewnews.php?id=245595
http://news.yahoo.com/strange-sleep-disorder-makes-people-see-demons-152946861.html


Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi