Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Shkencëtarët zbulojnë 'Friken e vrimave'(Tropophobia)

Shko poshtë

default Shkencëtarët zbulojnë 'Friken e vrimave'(Tropophobia)

Mesazh nga Rifat prej Wed Sep 11, 2013 8:05 am


Shkencëtarët zbulojnë 'Friken e vrimave'(Tropophobia)
Kafshet zvarranike janë një objekt i zakonshëm trypofobic.

Një fobi e panjohur më parë për objektet e mbushura me vrima mund të jetë një instinkt njerëzor mbijetesës.Një fobi e veçantë e re e njohur si trypofobia, ka dalë gjate nje hulumtimi,nga shkencëtarët britanikë këtë javë.Kjo lloi frike zakonisht përfshin një sere neverish irracionale tek disa objekte në të cilët gjenden vrima të vogla të tilla si tek gjarperinjte a po flluska psh si tek çokollatat apo diku tjeter.Duke e pare kryesisht si nje fobi të panjohur deri tani, çuditërisht studiuesit zbuluan se më shumë se 16% e popullsisë mund të vuajë nga neverija e vrimave ne objekte apo gjallesa.Studimi u udhëhoq nga Geoff Cole nga Universiteti i ESSEX-it, i cili zbuloi se ai ka vuajtur dhe vuan shumë, pasi i eshte treguar një monedhë me gropeza e me bira ,kur ai ishte në shkollë. "Unë ndjeja nje gjendje qe me shkaktonte të përzier dhe ne te tilla raste gjithmone ulesha," tregon ai.Cole beson se kjo fobi mund të jetë një instinkt natyror i mbijetesës,sepse objektet e kësaj natyre,perkojne me disa nga karakteristikat vizuale të kafshëve helmuese. "Kur një individ trypofobic sheh një imazh te tille,meqense ne një pjesë te trurit të tyre -ai ka një celule te vjetër evolucionare te trurit,atehere nga kjo celule cerebrale njerzore arrijne sinjale per ti thene organizmit ne teresi:" Kini kujdes,ka rrezik, '"shpiegon Cole.


Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi