Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Lilith: Hëna e zezë

Shko poshtë

default Lilith: Hëna e zezë

Mesazh nga Nikolaos prej Tue Jan 28, 2014 5:09 pm

 Astrologjia përtej planeteve 
Lilith: Hëna e zezë

Lilith supozohet të ketë qënë gruaja e parë e Adamit, para Evës. Ajo është e njohur si një djallushkë, vrasëse e foshnjeve që në djepin e tyre. Ajo është gruaja origjinale, e cili refuzoi të nënshtrohej ndaj dëshirave të një mashkulli. Bashkëshorte për të dy; djallin dhe vetë Perëndinë, ajo është Lilith-ja enigmatike dhe misterioze.Një element pak i njohur që në listat e astrologjisë, Lilith-ja është e njohur si"Hëna e zezë" dhe, si e tillë, përfaqëson pjesët tona "të errëta" apo të fshehura emocionale. Sipas Lois DaTon, autor i"Lilith, Planeti i Doodler," ekzistenca fizike e Lilith-ja është konfirmuar nga Zyra e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Weather në vitin 1879. Lilith është emri i përdorur për dy trupa të ndryshëm qiellorë -njëri është i vendosur në brezin asteroid dhe nuk është ky subjekti ynë këtu,tjetri është një trup i padukshëm që rrotullohet rreth tokës afërsisht tre herë më larg se sa Hëna. Është kjo Lilith për të cilën ne interesohemi astrologjikisht. Vendosja e Lilith në Grafikun Zodiakal individual është veçanërisht e rëndësishme për femrat, dhe përfaqëson fuqinë e gruas origjinale. Në grafikun e një mashkulli, vendosja e saj do të nxjerr në pah luftrat e brendshme apo çështje të tjera që ai mund të ketë, të zgjidhura apo të pazgjidhura, me gratë në jetën e tij. Lilith ishte e njohur për astrologët e Kaldeasit; Egjiptianët e quajtën atë Nephthys. Emri i saj rrjedh nga fjala e vjetër semitike për natën,"Lel" ose "lelath", në arabisht "laylah", e cila gjithashtu do të thotë "fantazmën" ose "spektër" në Hebraisht. Ajo është e lidhur me kartën e vdekjes në letrat Tarot dhe me perëndeshën Persephone Hekate, Athina, Minerva. Ajo është e lidhur me kukuvajkën, që përfaqëson sekretin dhe urtësinë, dhe është shumë e lidhur me macet.
Lilith është ndoshta më së miri e kuptuar në kontrast me homologen e saj, Hënën e dukshme. Hëna e merr përmbushjen e saj dhe përcaktimin nëpërmjet ushqimit prej të tjerëve. Lilith është e vetë-përmbushur dhe e vetë-përcaktuar. Hëna përfaqëson emocionet e dukshme; Lilith përfaqëson ato emocione që mbeten të fshehura apo sekrete. Lilith jeton prapa-skenave, zakonisht pa u vënë re. Ajo mund të jetë e poshtër ose mashtruese, por ajo gjithashtu mund të tregojë aftësinë tonë të jetë delikate, për të udhëhequr dhe për të menaxhuar ngjarjet dhe njerëzit pa qenë ndërhyrëse. Ajo është aftësia jonë për jetë private, dhe vendosja saj në tabelë do t'ju tregojë se çfarë mbahet e fshehtë në një lidhje. Hëna është e butë dhe e sjellshme dhe e edukuar. Lilith është e fortë, një pasuese e disiplinës, dhedo të vrasë këdo që kërcënon mirëqenien e pasardhësit të saj. Lilith është mbrojtëse dhe vetë-mbrojtëse.
Ajo mbron veten veten nga emocionet e veta helmuese, duke u bërë kujdestare e turpit, fajit, urrejtjes, hatërmbejtjes, hidhërimit, zilisë, xhelozisë. Ne studiojmë Lilithinnë grafikët tonë Zodiakal Individual për të zbuluar cilat mekanizma të mbrojtjes ne përdorim për të fshehur plagosjen tonë.
Ajo është gjithashtuFemme Fatale - grua seksualisht e fuqishme. Ajo ndikon në ëndrrat, sidomos ato seksuale, dhe është një ndikim që në hipnoza, qeniet interdimensionale, dheposedimi.
Në Bibël, ajo është e referuar si huta. Është menduar të ketë qënë gruaja e parë e Adamit e cili u arratis në kopshtin e Edenit, me qëllimin për të fjetur me djallin me të cilin lindi mijëra fëmijë të djallëzuar. Ajo është portretizuar si seksualisht e zhvilluar dhe primitive. Megjithatë, ajo është e fuqishme dhe ka një shpirt të pavarur që gëzon lirinë seksuale. Hëna e zezë është e lidhur me energjinë seksuale, tabu, frytet e ndaluara janëdëshira e saj më të thellë, të cilën ajo me siguri do ti ketë. Lilith është e kundërta e nënës. Ajo përfaqëson anën e errët të mëmësisë - ajo është abuzuese e fëmijëve dhe neglizhuese, vrasëse e fëmijëve, vdekja e fëmijëve dhe nëna fajtore për të gjitha gjërat negative të lidhura me rritjen e fëmijës. Gjithashtu, ajo është e lidhur me pjellorinë dhe me fuqinë e gjerë seksuale, një prirje e natyrës së lindur kafshërore për epsh dhe sjellje shoqërore joortodokse, duke krijuar rrëmuja shumë të ndjeshme në jetën tonë. Në grafikun e një mashkulli, pozita e Hënës së zezë (Lilith) tregon se çfarë lloji gruaje ai thellësisht dëshiron por gjithashtu ka frikë të ketë. Ajo është nëna dhe gruaja me tiparet më të këqia që ai mendon se ajo mund të kishte, ajo është tërheqja e tij dhe gjithashtu neveria e tij. Kjo është gruaja për të cilën ai tërhiqet magnetikisht, i pambrojtur dhe nga e cila dëmtohet. Lilith gjithashtu tregon se çfarë lloji mësueseje seksuale një mashkull do të ketë.

Në grafikun zodiakal të një gruaje, pozicionimi i Lilith (Mund te jesh shenja Luanit dhe e ke Lilith-in ne Dash, apo në shenjë tjetër) përfaqëson mënyrën se si ajo ndjehet si femër, identitetin e saj femëror dhe imazhin e trupit. Ky është instinkti i lindur i saj seksual dhe ajo çka e tërheq që është e dëmshme për të, dhe pse ajo e di. Lilith tregon se si femra funksionon si nënë, si një vajzë, si një partnere seksuale.

Lilith është ana jonë më e errët e asaj që ne dëshirojmë më së shumti. Ajo është mësuesja jonë, hija, tundimi, tërheqja e rrezikshme dhe intensive, abuzimi në duart e nënave tona. Lilith është ana e errët e ndriçueses tuaj, Hënës së edukuar.


Nikolaos
Nikolaos
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 156
Points : 448
Reputation : 29
Join date : 14/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.astro-al.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi