Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Shna Premtja = Afërdita

Shko poshtë

default Shna Premtja = Afërdita

Mesazh nga Nikolaos prej Sun Mar 30, 2014 12:58 pmShna Premtja (Prenda) tek shqipetaret e krishtere i pergjigjet Aferdites te greket e lashte dhe Veneres tek romaket. Pra ajo nuk ka ekzistuar por eshte thjesht nje kopjim mitologjik pagan i konvertuar ne kristian. Kjo dallohet qarte tek ditet e javes: Per nder te Shna Premtes kemi diten e Premte. Po ashtu edhe te romaket: per nder te Veneres dita e premte quhet Venerdi. Aferdita ekuivalente e saj kishte shume statuja dhe tempuj ne lashtesi. Po ashtu edhe per Shna Premten ka disa kisha ne zonat kryesisht katolike dhe ortodokse. Madje edhe sot betohen "per kishen e Shna Premtes
avatar
Nikolaos
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 156
Points : 448
Reputation : 29
Join date : 14/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.astro-al.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi