Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Grupi i gjakut

Shko poshtë

default Grupi i gjakut

Mesazh nga Nikolaos prej Sun Mar 30, 2014 5:42 pm

GRUPI I GJAKUT

Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Harvardit, njerëzit me grupin e gjakut 0 kanë një mbrojtje natyrore nga sëmundjet e ndryshme të zemrës. Shkencëtarët kanë zbuluar se personat me grupin AB të gjakut, që njëherësh është edhe grupi më i rrallë i gjakut, 23% është më i madh që të pësojnë atak në zemër në krahasim me të tjerët. Njerëzit me grupin B të gjakut 11% ndërsa ata me grupin A, deri 5% do të kenë probleme me zemrën. Shkencëtarët besojnë se grupi 0 i gjakut ka substanca të caktuara në gjak, të cilat ndihmojnë qarkullimin dhe zvogëlojnë mundësinë e shfaqjes së droçkave në gjak, që në mënyrë të drejtpërdrejtë zvogëlon mundësitë e pësimit të atakut në zemër. Grupi A i gjakut ndërlidhet me nivelet e larta të kolesterolit të keq në gjak, derisa grupi AB i gjakut është më shumë i ekspozuar ndaj shfaqjes së pezmatimeve, të cilat kanë rol kryesor në dëmtimin e artereve. “Njerëzit nuk mund ta ndryshojnë grupin e gjakut, por mund t’i ndryshojnë stilin e jetës nëse kuptojnë se janë në rrezik nga telashet me zemrën”, deklaroi profesori Lu Ki.  
Nikolaos
Nikolaos
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 156
Points : 448
Reputation : 29
Join date : 14/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.astro-al.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi