Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Legjenda e 'Kembemadhit' te Arizones

Shko poshtë

default Legjenda e 'Kembemadhit' te Arizones

Mesazh nga Rifat prej Sun Apr 27, 2014 1:36 pm


Legjenda e 'Kembemadhit' te Arizones

“Është njëra prej tregimeve më të errëta për një gjë që dikush nga policët amerikan e kishte vrarë në një vargmal në Arizona”. Stanley ishte ulur bashkë me një shok duke pirë kafen e tij. “Davidi, një djalosh që e shpjegoi këtë ngjarje për gazetarin, thotë se foto ishte e një shputëmadh”.

Ishte fundi i shkurtit të vitit 2013 dhe një gazetar ishte i ulur në një kafe afër Fort McDoweel në Arizona. Stanley, një polic i rajonin Navajo, po i shpjegonte këtij gazetari një fenomen të mistershëm që i kishte ndodhur atij dhe oficerëve para disa viteve. Polici i qetë, në mes të 40-ve, ishte shumë i interesuar për fenomenet jo real dhe ky ishte diskutimi kryesor që do të bënte me gazetarin. Por, kur ai i tha atij që e ka fotografuar një shputëmadh të vdekur në telefonin e tij celular, kurioziteti i gazetarit natyrisht shkonte drejt diskutimit për bishën misterioze.
“A mund ta shikoi foton”, e pyeti ai, për të cilën gjë ai pajtua.

Fotografia që i tregoi Stanley atij ishte e vetmja që ai kishte, duke lënë mënjanë deklaratën e tij që më parë ai ja kishte dhënë Davidit dhe shokëve të tij të policisë që krijesa e paraqitur në foto ishte një shputëmadh që ishte vrarë. Stanley ngre supet e tij me një nënqeshje përderisa i tregon fotografit e tij, duke pranuar se është pak skeptik – apo i hutuar për të gjetur një fjalë më të mirë – për atë çka përmban ajo fotografi.
“Kush e di vërtetë”, tha ai. “Ai e mbante shumë të pushoj për momentin”.

Duke shikuar prapa në këtë incident, besohet që Stanley nuk ka qenë i pandershëm në këtë rast. Si një polic i Navajos, merita e tij dhe integriteti si njeri gjithmonë ka qenë i padiskutueshëm, përderisa pasioni i tij dhe ndoshta kujdesi që ai ka aplikuar e bën edhe një person që është i interesuar për tema si UFO-t. Por a ka imazhi që ai na ka treguar diçka që ka të bëj më të vërtetë me një shputëmadh?

Enlarge this image


Kjo pjesë e tregimit mbetet e pasqaruar, edhe pse ne nuk mund të themi se e tëra ka të bëj me diçka që nuk ka prova. Një gjë që nuk dihet tani, megjithatë, është ky imazh që nuk është bërë para takimit të gazetarit me Stanleyin në Fort McDowel, apo si njihet me emrin Davidi.

Foto më lartë, kohëve të fundit është paraqitur si provë edhe në një ueb-faqe për prova të shputëmëdhenjve që jetojnë në tokë.
Në pikëpamje të parë atë që ka treguar Stanley në fotografinë e tij të bërë në celular duket më shumë si një kafshë e egër, ndoshta ndonjë luan i malit që ka dukje të majmunit. Natyrisht, imazhi i paraqitur në telefonin e tij mobil (që duhet ta theksojmë se nuk është një lloj i telefonave të mençur) paraqet kufizime të ndara në terma të asaj çfarë ne mund të dallojmë qartë apo është ndonjë foto e vjetër që e bën atë të jetë një foto e pagabueshme e asaj që ne e kemi quajtur “Davidi”, shputëmadhi i vdekur.

Jashtë rrethanave të çuditshme që mund të shohim në këtë fotografi për herë të parë është ende pyetja se çka mund të na tregoi ajo apo nëse ajo nuk është asgjë tjetër pos origjina e saj që duhet të përcaktohet.

Por, nga indikacionet e para për këtë fotografi më shumë mund të thuhet se kemi të bëjmë me një luan të malit apo specie tjetër sesa për ndonjë shputëmadh, megjithatë gjykimin e jepni ju lexues për këtë gjë.


avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi