Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Si të njohim Binjakët

Shko poshtë

default Si të njohim Binjakët

Mesazh nga SHKELBA prej Wed Dec 10, 2014 11:45 pm

Si të njohim BinjakëtNëse ka patur raste kur një person i shenjёs sё Binjakëve, ju ka bёrё tё mendoni se shikimi juaj nuk ёshtё i saktё, sepse çuditёrisht ju ёshtё dukur sikur po shihnit pamje te dyfishta, mos shkoni me vrap tё ndryshoni syzet, ose mё keq akoma- tё vini syze optike.

Mos harroni se kjo shenjё ёshtё simboli i binjakëve, qё do tё thotё se ka dy anё tё dallueshme tek personaliteti i tij i ndryshueshёm. Nё njё moment e shikoni atё, nё tjetrin jo. Mos ishte shenjё dashurie ajo qё kapet gjatё lёvizjeve tё tij tё shpejta? Apo urrejtje, emocion, inteligjencё, idealizёm, trishtim, gёzim? Ndryshimet Mёrkuriale tё shprehjes së Binjakëve janë po aq interesante për tu parё, sa dritat fosforishente në një diskotekë. Është e vështirë për të treguar se ku mbaron realiteti dhe ku fillon iluzioni. Ata përziehen sё bashku- pastaj ndahen prapё.
Pёr tё gjetur vendet se ku mund tё kёrkoni pёr kёtё krijesё me dhunti tё shumta, do tё keni nevojё pёr njё farё mençurie. Ai mund të jetë nё një vend sot dhe diku tjetër nesër. Një person i shenjёs sё Binjakёve mund të ndryshojë rrobat, punën, dashurinё e jetёs sё tij apo vendbanimin e tij po aq shpejt, sa ndryshon mendjen e tij (dhe kёtё e bёn me njё shpejtёsi tё madhe). Gjetja e një shembulli të mirë për tu analizuar, mund tju ndihmojё tё kuptoni mё mirё natyrёn e tij. Ju mund të provoni tё shikoni veprimet e personit qё punon nё librari. Ai është një shfletues i mirё, sepse ai mund të marrё thelbin e përmbajtjes në sajё tё një skanimi të shpejtё të faqeve. (Nuk është rastësi që John F. Kennedy ishte një lexues i shpejtë).
Njerëzit e udhёhequr nga planeti i Mёrkurit, gjithashtu kanë zakonin e keq tё të lexuarit tё faqes sё fundit, të parën. Nëse ju njihni një Binjak, që ka lexuar ndonjёherё një libër nga fillimi në fund, pa u mërzitur nё gjysmën e librit, dërgojeni nё laborator pёr ekzaminim (ose shikoni grafikun e tij të lindjes, për të parë nëse ai ka nё ashedenten e tij Demin apo Bricjapin). Binjakёt do tё kalojnё sa para mbrapa nёpёr njё libёr, njё mёnyrё tё vepruari kjo e preferueshme edhe pёr gjёra tё tjera qё nuk kanё lidhje me leximin.
Ju me siguri mund ta gjeni një person tё shenjёs sё Binjakëve nёpёr salla dhe ambjente ku qarkullojnё njerёz tё artikuluar, si nё studiot radiofonike, zyrat e marrëdhënieve publike, nё një shtëpi botuese, nё agjensi tё shёrbimeve telefonike, nё një sallë ekspozite tё automjeteve ose nё një agjenci reklamash -në qoftë se ju mund të kapni ndonjë të tillë gjatё takimeve qё kanё lёnё. Kur ju arrini ta gjeni kёtё person tё paparashikueshёm, duhet ta studioni atë me kujdes, edhe në qoftë se ju ndiheni të rraskapitur pasi e keni ndjekur atё ngado.
Gjëja e parë që ju do të vëreni është një energji e tensionuar, qё ndihet në mënyrë të qartё në ajër rreth e rrotull tij. Nëse ai ka një Akrep, Peshore, Gaforre apo Bricjap te Hёna, ai ndoshta nuk do tё ketё kaq shumё vibrime energjie , por ju do ta ndieni praninë e tyre, nën ndikimin e pozicioneve të tjera planetare. Jo shumё shpesh do tё dёgjoni njё Binjak qё flet ngadalë, pasi shumica e tyre flasin shumё shpejtë. Ndёrkohё qё tё gjithё njerёzit e udhёhequr nga Mёrkuri kanё njё dёgjim tё shpejtë.
Si mashkulli, ashtu edhe femra e shenjёs sё Binjakëve, janё tё paduruar me njerёzit qё janё tё ngadaltё nё tё folur dhe nё tё menduar, apo me njerëzit që nuk vendosin dot lidhur me çështje të veçanta. Binjakët e dinё se ku te pozicionohen, të paktën për momentin.
Nëse nuk ka një mbizotërim konfliktual, konstrukti i Binjakёve në përgjithësi është i hollë, i shkathët dhe më shtatlartë se mesatarja. Shumë prej tyre kanë tipare të mprehta, të vogla, si tё ishin gdhendur me daltё. Shumica e personave tё sunduar nga Mёrkuri do të kenë sy të bukur me ngjyrё tё kaltёr si kristali apo blu , tё gjelbёr apo gri qё ndriçojnё, ndonёse ju do tё shikoni edhe shumё prej tyre me sy ngjyrё kafe. Binjakёt asnjёherё nuk i ngulin sytё nё një objekt për më shumë se disa sekonda. Në fakt, tipari i tyre mё dallues, janё pikёrisht lёvizja e shpejtё dhe vigjilente e syve tё tyre. Çehrja e tyre ka tendencë të jetë mjaft e zbehtë, por ata zakonisht nxihen shpejt nga dielli dhe kjo është mënyra për tidalluar ata në verë. (Në dimër, janё ata qё bien mё shpesh nga skitё).
Binjakёt kanё një padurim tё dukshёm, njё dashamirёsi tё menjëhershme dhe lëvizje jashtëzakonisht të shpejta, por tё këndshme. Flokët mund të jenë ngjyrё e hapur ose e errët ose të dyja bashkё – janё Binjakët, e mbani mend? Hunda ka të ngjarë të jetë e gjatë dhe e drejtë ose fine - në të dy rastet, ёshtё e formuar mirë. Meshkujt zakonisht i kanё flokёt me vijё nё mes dhe të dyja gjinitë, zakonisht e kanë ballin mjaft të lartё.
Nё pёrgjithsёsi, ёshtё e gabuar tё pёrpiqeni ta gozhdoni nё njё vend njё njeri tё shenjёs sё Binjakёve. Por gjithashtu ёshtё e kotё ta sfidoni atё nё njё betejё inteligjence, sepse ai mund ta nxjerrё veten nga situata me lehtёsinё mё tё madhe, nё çdo moment. Ata mendojnë shumё shpejtë edhe kur qёndrojnё nё kёmbё (por jo vetёm ); ata mund të pёrdorin njё satirё tё fortё dhe kёta njerёz Mёrkurial, janë pothuajse më tё zgjuar se shumica e njerёzve. Ka disa njerëz tё udhёhequr nga planeti i Merkurit, tё cilёt marrin një kënaqësi djallёzore, kur arrijnё tё ngadalёsojnё mendjet e njerёzve tё tjerё, me proçeset e tyre të shpejta mendore.
Një person i lindur nё Qershor, ndonjëherë do të paraqitet si njё flash drite pranë jush, si një zog kureshtar, i cili pasi tё studiojё skenën me kureshtje, do tё largohet si shigjetё nё nё njё drejtim tjetër, pothuajse para se ju tё arrini ta pёrshendesni. Unë shpesh takohem me njё mikun tim tё shenjёs sё Binjakëve pёr njё çaj dhe disa biseda tё zakonshme. Ai është 35-40 vjeç, por duket si një gjimnazist, gjё qё është tipike pёr pamjen gjithmonë tё re tё Binjakëve. Për një farё kohë flasim këndshëm, ndërpresim njëri-tjetrin dhe lehtësisht kapёrcejmё nga një temë në tjetrёn. Pastaj unë do të kërkoj në çantën e dorës për një kuti pasqyre apo laps, ngre sytё dhe shoh mikun tim qё si me veprim magjik, është zhdukur në ajër, duke marrë edhe faturёn me vete (llojet më pak tё pёrpunuara, e pёёrdorin kёtё taktikё qё tё largohen duke juaj lёnё ju faturёn). Kur ai mё humbet nga shikimi, unё vёshtroj nëpër dhomë me padurim dhe papritmas e shoh atё aty - duke bërë një telefonatë apo duke mё përshëndetur mua gëzueshëm – ndёrsa hap derёn e lokalit dhe largohet (njё zot e di ku).
Sekreti i tyre është në dualitetin e shenjёs sё Binjakёve. Ata mund të bëjnë dy gjëra në të njëjtën kohë me më pak përpjekje, sesa i nevojitet shumicёs prej nesh për të bërë vetёm një të tillë. Gratë e Mёrkurit shumё shpesh mund tё hekurosin, të ushqejnё foshnjën dhe tё flasin në telefon në të njëjtën kohë. Disa njerëz betohen se të gjithё Binjakёt kanë lindur me një telefon në secilёn dorë.
Çdo lloj rutine, mund ta bëjë një person tipik tё shenjёs sё Binjakёve të ndihet si një zog i mbyllur në një kafaz. Këta njerëz nuk durojnё dot fare punët rutinё dhe monotone. Zakonisht, ata nuk janë personat më të përpiktë në botë (përveç rasteve kur kanё ashendente Virgjёreshёn dhe mund tё bёhen si orё me zile). Binjakët tipike, megjithatë, gjithmonë vijnё me vonesë nё takime, jo sepse harrojnё orarin, por për shkak se diçka ka tёrhequr interesin e tij gjatё rrugës dhe i ka ndryshuar destinacionin. Natyra e palodhur e Mёrkurit kërkon emocione të vazhdueshmme dhe mungesa e tyre e bёjnё atё tё brengosur dhe tё zymtë.
Pothuajse tё gjithë njerëzit e lindur nё qershor,kanё një nevojë të brendshme, për ti fshehur motivet e tyre të vërteta. Ashtu si Peshqit ata e ndiejnё si një detyrim, që të sillen në mënyrë tё kundërt me dëshirat e tyre të vërteta. Por kjo shkathtësi e mendjes e mahnitshme e Binjakëve dhe zotёrimi i fjalës, i bën ata politikanë të shkёlqyer dhe ekspertë në fushën e marrëdhënieve njerëzore. Një Binjak di se si t’ju largojё bindjet tuaja, qё i ruani me kokёfortёsi. Ai mund t’ju palosё mё dysh me karatenё e tij mendore, t’ju bёjё tё bini dakord me të dhe ta vlerёsoni shumё pёr kёtё qё bёri pёr ju. Por në qoftë se lindin probleme, ai e di instinktivisht se nё cilin dollap i keni varrosur skeletet (sekreti juaj i fshehtё) dhe ai mund të përdorë mendjen e tij të shpejtë dhe gjuhën e zgjuar për tju tronditur me ato eshtra të rrezikshme.
Ka diçka tё çuditshme për Binjakёt dhe tё shkruarit. Kjo shenjë e Diellit nё vetvete udhёheq sektorin e tё shkruarit. Prandaj, praktikisht çdo burrë apo grua qё sundohet nga Mёrkuri, mund të bashkojё njё frazë me njё varg fjalёsh nё njё mёnyrё shumё tё zgjuar. Ju do të gjeni artikuj pa fund tё shkruar nga kёta njerёz, si fjalime, reklama, dokumentarë, libra. Por kёto do të jenë novela, tekste shkollore, ose biografi. Shumë rrallë do të gjeni ndonjё Binjak qё ka shkruar historinë e jetës sё tij. Gjithashtu shumё vёshtirё do tё jetё tё gjeni njё Binjak qё ti pёlqejё tё shkruajё letra personale. Binjaku tipik nuk ka qejf ti përgjigjet korrespondencës. Ai do ta shtyjё atё për më vonë (ditё ose javё tё tёra).
Kjo mund të duket kontradiktore në fillim, por do tё qartёsoheni pёr arsyen, pasi tё arrini tё kuptoni ngurrimin e njerëzve tё Mёrkurit, pёr tё mbajtur njё mendim tё qёndrueshёm. Ata hezitojnё ti hedhin mendimet e tyre në letër, sepse ata instiktivisht e dinë se ajo çfarë ata besojnë sot, mund tё mos ta besojnё nesër. Pak njerёz tё Binjakёve do tё kenё nevojё tё kёshillohen nga avokatёt e tyre me sygjerimin: “Thuaje, por mos e shkruaj”. Ata janё të lindur me këtë mekanizëm mbrojtës. Ka një numër të habitshёm të autorëve tё shenjёs sё Binjakëve që zgjedhin tё përdorin një pseudonim. Ky rregull është kaq i qëndrueshёm sa ju mund tё fitoni çdo lloj basti, pёr kёdo Binjak qё njihni. Pothuajse çdo Binjakët flet, kupton ose lexon më shumë se një gjuhë dhe frëngjishtja është njё nga gjuhёt e tij tё preferuara. Një mënyrë ose në një tjetër, njё person i shenjёs sё Binjakëve do të triumfojë me fjalët. Ai mund ti shesë kube akulli një eskimezi apo ëndrra një pesimisti.
Nëse ju ndodh që ta kapni rastёsisht duke bёrё ndonjё gabim apo dredhi, ai mund të ndryshojë temë në mënyrë kaq tё shpejtë dhe të drejtojё bisedën larg nga vetja me kaq zotёsi, saqё e gjithё çёshtja përfundon me ju në qёndёr tё situatёs. Ndonjëherë tendenca e Mёrkurit pёr tё mashtruar njerëzit, mund ta çojё atё tё bёjё ndonjё veprim tё pandershёm apo jo tё drejtё, por kjo nuk ndodh aq shpesh sa ju besoni. Edhe pse talentet dhe aftёsitё e tij natyrore mund ta tundojnё njё Binjak tё zakonshёm, të jetojё në një rrjetё me gënjeshtra dhe mashtrime, shumica e tyre janë shumë idealiste për ta bёrё kёtё gjё. Gjithsesi duhet pranuar se planeti i tyre, Mёrkuri, u ka dhёnё atyre aftёsi tё jashtёzakonshme pёr tё patur sukses në këtë fushë- dhe ata mund të jenë artistë të shkëlqyer nёse zgjedhin kёtё profesion. Me duart e tyre tё zhdërvjellta, në qoftë se ata sajojnё një faturё fallco apo falsifikojnё njё firmё, apo futin duart pёr tё marrё diçka nё xhep, tё paktën janë aq tё zotё sa rrallë do tё kapen.
Si promovues dhe reklamues , të gjithë njerëzit e udhёhequr nga planeti i Mёrkurit janë absolutisht të shkëlqyer. Asnjё nuk barazohet me ta, madje as njerёzit e shenjёs sё Dashit. Fusha e promovimeve mund të jetë shumё e pёrhapur, por pak njerëz janë aq të fortё sa tё vazhdojnё dhe tё kenё sukses mbi kombinimin e sharmit dhe intelektit tё mprehtë tё Binjakëve, i cili ёshtё gjithmonё nё avantazh të padrejtë.
Kur një Binjak merret me një projekt me vlerё - pёr tё shitur diçka shumё tё rёndёsishme dhe tё nevojshme pёr njerёzit- ёngjёjt i buzёqeshin atij dhe ne na mbetet vetёm ti falënderojmë, ata qё janё lindur nën këtë shenjë Dielli për përmirësimet e mëdha dhe të qëndrueshme, nga të cilat kemi përfituar të gjithë ne. Në zemër, çdo person i Mёrkurit ёshtё agjent shitjesh- madje edhe Binjakët qё janё priftërinj jezuitë dhe misionarë protestantё. Merrni dy shembuj krejtësisht tё kundёrt të cilat vërtetojnë kёtё qё sapo thashё. John F. Kennedy i shenjёs sё Binjakëve, i ka shitur gjithё njerёzimit anembanё botës një ideal (lirinё); edhe Binjaku Michael Todd i ka shitur Broadway-it vezullues, një ose dy ёndrra.Kёta fëmijë tё Mёrkurit, e kanё bёrё kёtё, secili sipas mënyrës sё vet. Tё gjithё e dimё se si bota ashtu dhe Broadway janë tejet tё vёshtirё pёr t’ju shitur diçka.
Truri i Binjakёve ka nevojё pёr dy herё mё shumё gjumё se njerёzit e tjerё, pasi ai ёshtё shumё i ngarkuar me aktivitet mendor. Për fat të keq, ata janё tё predispozuar pёr pagjumёsi, ndaj rrallё arrijnё tё flenё mjaftueshёm. Megjithatë, ata duhet të përpiqen shumë për të pushuar, pasi duhet ti qetёsojnё ato nerva tё ngarkuara dhe qelizat e trurit qё janё aktive mbi normalen, sepse lodhja nervore është një kërcënim i vazhdueshëm pёr ta. Ajri i freskёt dhe shumё rreze tё ndritshme dielli janё tё nevojshme për ti mbajtur ata larg nga spitalet.
Mungesa e ndonjë prej kёtyre faktorёve, plus mungesa e aktivitetit fizik, mund ta bëjë njё njeri tё shenjёs sё Binjakёve tё ndjeshëm ndaj incidenteve dhe infeksioneve që prekin shpatullat, krahët, duart dhe gishtat. Mushkëritë mund të jenё tё dobta, po ashtu edhe zorrët. Problemet që përfshijnë këmbët, kurrizin, artritin, reumatizmin dhe migrenën apo dhimbjet e kokёs, janë gjithmonë një mundësi për njerëzit e udhёhequr nga Mёrkuri, tё cilët lënë pas dore shëndetin e tyre.
Thellë, brenda natyrёs sё tij kërkuese dhe tё paduruar, Binjakët kërkojnё një ideal dhe problemi i tij kryesor është qё ta gjejnё atё. Kjo mund të jetë çdo gjë, pasi imagjinata e tij nuk njeh kufij. Paratë, fama, pasuria, dashuria dhe karriera, asnjёherё nuk janë mjaftueshёm pёr tё. Mёrkuri i thёrret Binjakët nё nivele mё tё larta, duke i dhёnё premtime joshёse se gjithmonё do tё ketё diçka më të mirё pёr tё. Bari gjithmonë duket mё i gjelbër në anёn tjetёr tё rrugёs. Qielli është mё i kaltёr mbi një oqean tjetёr. Yjet ndriçojnё mё me shkёlqim në një vend tjetër. Çfarë është ajo që ai kërkon? Ndoshta ndonjё kontinet i pazbuluar akoma. Njё person i Binjakut është eksplorues mendor.
Sytë e tij janë të mprehta dhe talentet e tij janë të shumta. Ai ka një humor të shkëlqyer, takt, diplomaci dhe shkathtёsi, por i mungon këmbëngulja dhe durimi. Ai i hedh gjёrat e vjetra dhe tё çmuara shumë shpejt, pёr tё provuar ato tё rejat, pastaj pendohet pёr asgjësimin e çastit. Ndonёse ai ka shumё njerёz qё e rrethojnё, ai i ndan emocionet e tij më të thella vetëm me një shok – binjakun tjetёr tё vetes sё vet. Ajri është elementi i tij dhe shtëpia e tij e vërtetë. Elementi tokё ёshtё i huaj pёr tё.
Binjakët mund tё mahnisin një zog qё ndodhet nё degёn e njё peme dhe t'i japin atij pesë këngë të reja pёr ti kënduar. Por mendja e ngarkuar e Mёrkurit, mund tё mos e vё re zogun kёngёtar qё cicёron i lumtur nё oborrin e shtëpisë së tij çdo vit. Ngjyrat e tij tё preferuara pёr tё pёrdorur nё veshje janё e verdha e qartё, jeshilja, bluja, argjendi dhe grija- gjendja e tij shpirtёrore pasqyron gurin e çmuar tё shenjёs sё tij qё ёshtё akuamarina. Ai ka prekjen e lehtё, jehonёn e aromës delikate të zambakut tё luginës dhe ka thithur premtimin e freskët tё gjetheve të gjelbra, tё pjesës më të thellë të pyllit. Por metali i ftohtë i Mёrkurit i ndan pёrgjysmё dёshirat e Binjakëve, derisa ai tё ndalojё dhe tё dёgjojё rrahjet e zemrёs sё vet pёr rrugёn qё duhet tё ndjekё.
Personalitete të famshme tё shenjёs sё Binjakëve
Bennett Cerf, John Dillinger, Arthur Conan Doyl, Bob Dylan, Duka i Edinburgut, lan Fleming, Errol Flynn, Judy Garland, Paul Gauguin, Thomas Hardy, Bob Hope, Al Jolson, John F. Kennedy, Beatrice Lillie, Marilyn Monroe, Cole Porter, Wallis Simpson, Michael Todd, Rudolph Valentino, Walt Whitman, Frank Lloyd. (Express)
SHKELBA
SHKELBA
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 615
Points : 1816
Reputation : 14
Join date : 03/01/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi