Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A e dini se sonte është nata më e gjatë në historinë e planetit tonë?

Shko poshtë

A e dini se sonte është nata më e gjatë në historinë e planetit tonë?  Empty A e dini se sonte është nata më e gjatë në historinë e planetit tonë?

Mesazh nga SHKELBA Sun Dec 21, 2014 10:34 pm

A e dini se sonte është nata më e gjatë në historinë e planetit tonë?

A e dini se sonte është nata më e gjatë në historinë e planetit tonë?  Z_1681

Më 21 dhjetor është solstici dimëror. Kjo do të thotë se kush jeton në hemisferën settentrionale do të ketë natën më të gjatë të vitit. Por, 21 dhjetori 2014 do të jetë nata më e gjatë në të gjithë historinë e Tokës. Në çdo pikë të hemisferës settentrionale, siç shpjegon Vox.com, periudha e errësirës së kësaj nate do të jetë lehtësish më e gjatë se çdo solstic të mëparshëm, të paktën që kur Toka nisi të rrotullohet.

Përse 21 dhjetori 2014 do të jetë nata më e gjatë në histori?
Ajo që i jep të drejtë kësaj teorie është se Toka po e ngadalëson shpejtësinë e rrotullimit me kalimin e kohës. Çdo vit, shkencëtarët thonë se kohëzgjatja e një dite rritet nga 15 në 25 të miliontat e sekondës. Mund të duket një kohë mjaft e vogël (në harkun e jëtes së një njeriu mund të shohë që një ditë të rritet në rreth 2 milisekonda) por kini parasysh që “1 sekondë” arrihet në pak vite. Arsyeja kryesore e ngadalësimit të rrotullimit të Tokës është Hëna. Pas formimit të Tokës, asteroidi hyri në marrëdhënie me një tjetër planet. Kështu rrotullimi është ngadalësuar pas 4 miliard vitesh për shkak të forcave të gravitetit.
SHKELBA
SHKELBA
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 615
Points : 1816
Reputation : 14
Join date : 03/01/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi