Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Origjina e ditëve te javës

Shko poshtë

default Origjina e ditëve te javës

Mesazh nga Nikolaos prej Wed Feb 15, 2012 3:15 pm

E verteta e ditëve të javës

Nuk eshte e vertete qe 7 ditet e javes lidhen me faktin qe perendia e krijoi boten per 6 dite dhe te shtaten e la pushim. Kjo do te ishte fare pa kuptim. E verteta eshte se cdo dite jave lidhet me nje planet qe atehere konsiderohej si perendi pagane. Njerëzit e lashtë për të respektuar perënditë e tyre i kushtuan secilës nga një ditë. Vetë dita kryesore -e diela- ka marre emrin e Diellit, sepse dhe ne anglisht sunday = sun+day qe do te thote dita e Diellit, perendise se drites dhe krijimit te jetes. dhe vijojne...

Hena = e hene (italisht: Luna-Lunedi, anglisht: Moon-monday)
Marsi = e marte (italisht: Marte -martedi)
Merkuri = e merkure (italisht: Mercurio - Mercoledi, frengjisht: Mercure: Mercredi)
Jupiteri = e enjte (italisht: Giove = giovedi)
Venusi = e premte (italisht: Venere = Venerdi, frengjisht: Venus-vendredi)
Saturni = e shtune (anglisht Saturn -saturday)
Dielli = e diele (anglisht : Sun -sunday, gjermanisht: Sonne -sonntag)

Më perpara njiheshin 7 trupa qiellor si perendite qe shiheshin nga syri i njeriut, Venusi quhej ndryshe Aferditë nga grekët dhe ilirët e lashtë. Seciles perendi i kushtuan nje dite te veçante dhe pikerisht ne diten e tyre luteshin ne tempullin perkates. P.sh Romaket i luteshin Marsit (perendise se luftes) diten e marte ne tempullin e tij per te fituar betejen. Te dashuruarit luteshin ne tempullin e Aferdites (Venusit)......Planetet e tjere te sistemit diellor jane zbuluar me vone, ne 3 shekujt e fundit. Po te ishin zbuluar me perpara ndoshta do kishim 10 dite jave.


http://en.wikipedia.org/wiki/Week-day_names
http://www.cjvlang.com/Dow/dow1.html[img][/img]
www.astro-al.page.tl
Nikolaos
Nikolaos
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 156
Points : 448
Reputation : 29
Join date : 14/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.astro-al.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi