Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Kulti i Dodones dhe paganizmi i Maat

Shko poshtë

default Kulti i Dodones dhe paganizmi i Maat

Mesazh nga Nikolaos prej Mon Aug 20, 2012 9:12 am

Mendohet se pertej Kohes eshte Zoti ne rastin se pranojme qe zoti ekziston. Pra i bie edhe qe njesia matese e te gjitha gjerave eshte Zoti (Ma+at).
Nga ana tjeter kemi qe : Pergjigja e te gjitha pyetjeve eshte Zoti.
A nuk eshte e logjikshme se nese pergjigja e te gjitha pyetjeve eshte Zoti eshte e gabuar te mendohet se njesia matese e te gjitha gjerave eshte po Zoti ?! Eshte mese e thjeshtezuar ti japesh pyetjes mbi njesine matese te gjithckaje ; pergjigjen 'Zoti', duke qene se Zoti eshte pergjigja e te gjitha pyetjeve. Prandaj mendoj se Pergjigja e kesaj pyetje eshte Koha.

C'lidhje ka ky interpretim me Ma+at ? Ma+at(Zoti) ka si pjese perberese Kohen ,prandaj eshte matesja e gjithckaje. Pra nga nje Zot i plotfuqishem te gjitha cilesite e Zotit shperndahen ne Hyjni te tjera.
Kush eshte vecoria tjeter e rendesishme ? Brenda kohes ,Transformohet Energjia. Prandaj po luftoja se koha eshte para universit duke qene se para universit ekziston dicka. Jemi ne kohen e Universit ,por para kohes se Universit ka qene nje kohe e nje ekzistence tjeter e brenda nje kohe te pacaktuar kemi transformimin e energjise se paster ne universin qe (s)njohim.
Universi thone qe eshte i fundem e ka nje forme !!!!!!! Atehere edhe energjia eshte e fundme edhe pse e perjetshme. Koha nuk eshte e fundme,vetem koha e universit eshte e fundme. Prandaj energjia (aq me pak materia) nuk mund te jete as pergjigja e te gjitha pyetjeve e as njesia matese e gjithckaje !!! Prandaj Fizika ben mire te ule koken e te mesoje nga me i Madhi,(metafizika apo filozofia)pra te abdikoje.
Githcka eshte e shkruar!!! Gjithcka eshte e thene- me siguri eshte forma parore e fjalise. Ligjet e universit jane e nuk po krijohen,pra thjesht po zbulohen. Koha eshte mesuesja me e mire.Ketu kemi kultin e plakut te urte(plakut te mocem ate qe e ka mesuar koha-moti).

Njeriu eshte skllav i vetvetes,unit apo egos sic quhet ndryshe sundimi i instikteve,pra natyres.
Duke qene skllav i natyres c'ndryshim ka nese u be skllav i zotit,ku Zoti eshte Natyra !!!
Eshte pikerisht deshira e devijuar te skllaverosh Natyren qe e ben njeriun qenie te demshme e ateizmin nje forme degjenerimi njerezor.

Qenia siperore ne fakt duhet te kete qene besimi paror i shume popujve e vete popullit tone i cili pastaj vijoi ne nje dualizem hyjnor pikerisht tek kulti i Dodones.

Kulti i Dodones besoj eshte shkaku themelor pse ne jug ka shume pak sunite. Kulti i Baba Tomorrit eshte ruajtur nder kristianet deri ne ardhjen e Islamit,pastaj ndodhi ndarja. Bektashinjte moren islamin duke ruajtur Baba Tomorrin dhe kjo solli identifikimin e Baba Tomorrit me Islamin,keshtu qe kristianet e jugut hoqen dore nga ky Kult.

Kristianizmi gjeti ne kultin e Zotit-Perendia te Dodones nje fole te mire sepse ky kult ne fakt ruante thelle-thelle nje lloj dyteizmi - monoteist,pra shkrirja e Zotit dhe Perendise ne nje kult te vetem.

Zoti eshte Dielli , sepse kulti i Diellit ishte me i perhapuri bashke me te Tokes.
Kush eshte Toka(Bolla) atehere ?

Per mua eshte Perendia. Perendia jone eshte Zoti ! Zoti yne eshte Perendia ! - Keto jane shprehje te krishteresh. Zoti=Perendia.
Nuk besoj absolutisht se nese do ruhej nje kult paralel me te diellit do ishte i ndonje Hyjnie tjeter pervec pjeses Plotesuese te Diellit-Tokes.
Ma forcon idene fjala Perendoj e cila duket qarte qe ruan fjalen Perendi.
Perendoj perdoret per Diellin,po ashtu perendohen syte,koha e tij perendoi,pra duket se lidhet konceptualisht me fjalen Vdekje apo Mbarim.

Dielli Perendon dhe Lind. Asnje trup tjeter qiellor nuk perendon e as lind. Thuhet Doli Hena,dolen Yjet e iku,u zhduk Hena apo iken ,u zhduken yjet. Zhduk eshte e kunderta e Duk.shfaqet.

Pra vetem Dielli Lind e Perendon. Asnje trup tjeter qiellor. Po pse ?
Ketu futemi tek thelbi.
Lind do te thote doli ne Jete. Pra ndryshe nga trupat e tjere Qiellore Dielli Lind cdo dite.
Nga lind Dielli ? Dielli lind nga Toka e jo nga qielli si trupat e tjere qiellore,prandaj Dielli Lind e hena e yjet shfaqen,dalin ne qiell.

Perendimi cfare eshte ? Momenti kur dielli 'vdes'(e kunderta e lind),kur dielli 'gllaberohet' nga Toka apo me sakte kur Dielli shkrihet me Token ngadale.

Pra Dielli -Zoti Perendon. Dielli e Toka shkrihen ne nje qenie gjithe naten per tu shkeputur gjate dites. Nena Toke e le Baba Diellin 'te livadhise' e ta ndihmoje me ngrohtesine e vet e driten e vet per te bere te jetojne bijte e tyre,njerezit.
Dielli eshte ne 'pune' e Toka eshte ne 'pune'.

Pra Toka nuk mund te mos jete Perendia qenia plotesuese e Diellit(Zotit),Bolla dhe Dielli,Perendia dhe Zoti,kulti i Dodones.

http://hyllin.blogspot.com
avatar
Nikolaos
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 156
Points : 448
Reputation : 29
Join date : 14/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.astro-al.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi