Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Exploreri Marco Polo shkoi në fakt ne Kine..?

Shko poshtë

default Exploreri Marco Polo shkoi në fakt ne Kine..?

Mesazh nga Rifat prej Sun Dec 18, 2011 9:51 pm


Exploreri Marco Polo shkoi në fakt ne Kine..?
Marco Polo kreu udhëtime në Kinë dhe Lindjen e Largët dhe keto udhetime e kane vendosur atë si një nga hulumtuesit më të mëdhej të historisë,ku dhe botoi nje liber "Një Përshkrimi i Botës" si nje nga bestsellerit,një nga librat e udhëtimit të parë, por tani arkeologët besojnë se ai në fakt nuk shkoi atje.

Arkeologet mendojnë se ka më shumë të ngjarë që aventurieri e tregetari venedikas e trajton si dorë të dytë historine e Kinës, Japonise dhe Perandoriise Mongole ne kete liber,dhe keto fakte duket se i ka marre nga tregtarët Persian,me te cilet ai takohej në brigjet e Detit të Zi - mijëra kilometra larg nga Orienti.

Arkeologët thonë,se pikësepari ka mospërputhje dhe pasaktësi në përshkrimin e tij të pushtimit Japonisë në 1274 dhe 1281 nga Kublai Khan .

"Ai ngatërron shume fakte dhe ka nje ''rrëmujë'' ne detaje në lidhje me ekspeditën e parë me ato të dytë. Në pershkrimin e tij të pushtimit të parë, ai përshkruan flotën Korene si te goditur nga një Tufan para se të arrinte në bregdetin japonez, "thote Daniele Petrella i Universitetit të Napolit, kreu i një projekti italian arkeologjik në Japoni.

"Por kjo ndodhi në 1281 dhe jo ne vitin 1274 -dhe a është me të vërtetë e mundur që një dëshmitar real mund të ngatërroi ngjarjet të cilat ndodhen ne nje hark kohor shtatë vjet larg?"

Përshkrimi i Marco Polo per flotën Mongole është dukshëm në kundërshtim me mbetjet e anijeve,qe ekipi i arkeologeve ka zbuluar në Japoni.

Veneciani i pershkroi me pesë vela anijet, kur në fakt ato kishin vetëm tre shtylla, thote Prof Petrella.

"Ishte e vertete që dyshimet tona filluan të rriten në lidhje me ato që ai kishte shkruar tek libri i tij," thote ai për edicionin e fundit të Fokus Storia, një revistë historike italiane.

"Kur ai e përshkruan flotën e Kublai Khanit, ai flet për katran që është përdorur për të bërë bllokimin e anijeve per ti bere te papërshkueshëm nga uji. Ai përdori fjalën 'chunam', e cila në kinezisht dhe mongolisht do të thotë asgjë. "Në fakt ajo është fjale persiane që do te thote katran.

Është gjithashtu e çuditshme që në vend të përdori emra lokal te vendeve kineze e mongole, sic ai e bën në shume raste,perdor emrat lokale të Persise për mongole dhe emrat kineze ne vendet per mongol. "

Exploreri Marco Polo pohonte se kishte punuar si një emisar në gjykatën e Kublai Khanit, por emri i tij nuk do të shfaqej në ndonjë nga të dhënat e mbijetuara mongole apo kineze.

Skepticizëm arkeologët italiane "mbi shtrirjen e udhëton Marco Polo e shton peshë për një teori të vënë përpara nga një akademik britanik.

Në një libër të botuar në vitin 1995 akademiku britanik Frances Wood,shtron dyshimin "A shkoi Marco Polo ne Kine?". Frances Wood,eshte kreu i seksionit kineze në Bibliotekën Britanike, gjithashtu argumenton se ai ndoshta nuk kaloi përtej Detit të Zi.

Ai(Frances Wood) vuri në dukje se pavarësisht se Marco Polo është një vëzhgues i mprehtë i jetës së përditshme dhe ritualeve, nuk ka përmendur në kapitujt e tij në Kinë porosi per kepuce me nr e këmbëve të detyrueshme për grate kineze,per shkopinj,per pirjen e çajit, apo pershkrimin e Murit të Madh kinez.

"Nuk ka asgjë në arkivat veneciane per të thene se familja Polo kishte pasur kontakt të drejtpërdrejtë me të gjithe Kinën", thote Dr Wood i The Daily Telegraph. "Asgjë nga Kina nuk është gjetur kurrë në pronat që Polot kanë lënë prapa.

"Një teori është se Marco Polo ka kopjuar njësoj librin udhëzues për Kinën,shkruar nga një tregtar Persian.Gjithe e gjithe vetëm rreth 18 fjali në dorëshkrim janë shkruar në vetën e parë - fakt shumë i rrallë për atë që të thotë "Unë pashë këtë me sytë e mi".

"Unë besoj se në vend se të shkrimeve te tij, Marco Polo është bazuar në të dhënat mesjetare të dijes evropiane,për Lindjen e Largët të asaj kohe." thote Dr Wood

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/8691111/Explorer-Marco-Polo-never-actually-went-to-China.html
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi