Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Simbolizmi i Akrepit

Shko poshtë

default Simbolizmi i Akrepit

Mesazh nga Nikolaos prej Thu Jan 23, 2014 9:43 am

Akrepi dhe Simbolizmi i tij


Uploaded with ImageShack.us

Njerezit here pas here pyesin kush eshte shenja me e keqe, kush eshte shenja me e mire, dhe pergjigjia eshte e njejta shenje, Akrepi. Akrepi eshte nje shenje shume e fuqishme. Eshte shenje fikse e Ujit. Por Akrepi eshte i vetmi qe nga te gjitha shenjat e tjera, ka 3 simbole, ka 3 kafshe te ndryshme brenda vetes se vet. Domethene, Luani eshte Luan, Demi eshte Dem, Ujori eshte Ujor etj, por Akrepi eshte fillimisht Akrep, se dyti eshte Gjarper dhe se treti eshte Feniks (nje zog jetegjate qe sipas mitologjise ringjallet nga hiri i krijeses qe ka qene me perpara dhe behet i pavdekshem). Akrepi fillestar eshte lloji i njeriut qe shpresoj mos ta hasni ne jete; mashtrues, ziliqar, hakmarres dhe inatcor i paarsyeshem. Me pas Gjarpri, eshte lloji i njeriut qe sheron veten dhe njerezit e tjere, eshte lloji i njeriut qe kur vjen ne jeten tone na transformon, por qe serish ka helm brenda vetes. Dhe pastaj vjen forma me e larte e Akrepit, dhe e te gjitha shenjave ne fakt, Feniksi. Eshte si nje Perendi qe s'ka nene a baba por mbledh energji nga vetja dhe jeton me shume fisnikeri. Pra, nese e keni lexuar, mund ta kuptoni se pse Akrepi eshte shenja e vdekjes dhe e lindjes. Akrepi eshte e vetmja shenje qe mund te vdese pa vdekur, qe mund ta nise jeten si nje njeri i tmerrshem, si nje kriminel, dhe te arrije te jete nje shenjtor i vertete. Pra nese jeni Akrep ose keni Akrep ne harten tuaj zodiakale, ju keni fuqine per te transformuar veten gjithashtu edhe njerezit perreth jush. 
Eshte shenje e ekstremeve, eshte shenje e intimitetit, e seriozitetit, 
Nese nje Akrep ju thote dicka, regjistrojeni mire ne mendje dhe mbylleni gojen. Mos ia permendni derisa t'jua kerkoje vete. Akrepi ka nevoje te ndihet i sigurt. Nese doni ta beni per vete, duhet te krijoni intimitet psikologjik, fizik, intelektual, dhe vetem me te. Eshte si te shkosh tek psikologu apo prifti, dhe krijoni besim se kur i hapni zemren, ose problemet tuaja, e dini se ato fjale nuk do dalin nga dhoma juaj. Kjo eshte privatesia apo intimiteti rreth te cilit po ju shkruaj. Per kete ata kane nevoje. Nese keni mjaftueshem pasion, durim, vullnet, energji per jeten, Akrepi do jete i juaji. Dhe duhet ta kuptoni se, per n je njeri si Akrepi qe ndryshon kaq rrenjesisht gjate jetes, edhe ju duhet te perjetoni 'vdekjen'. te gjithe transformohen nga marredhenia, (shoqerore apo dashurore) me nje Akrep. Akrepi nuk mund te rrije me te njejtin person gjithmone, dmth me te njejtin personalitet, pra duhet te jeni edhe vete njerez te vertete, te hapur qe te arrini te qendroni me nje Akrep (Gjarper dhe Feniks). 
Nikolaos
Nikolaos
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 156
Points : 448
Reputation : 29
Join date : 14/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.astro-al.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi