Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fluturimi i Albatrosit do të jetë bazë për avionët e së ardhmes

Shko poshtë

 Fluturimi i Albatrosit do të jetë bazë për avionët e së ardhmes Empty Fluturimi i Albatrosit do të jetë bazë për avionët e së ardhmes

Mesazh nga Rifat Fri Sep 14, 2012 2:58 pm


Fluturimi i Albatrosit do të jetë bazë për avionët e së ardhmes


 Fluturimi i Albatrosit do të jetë bazë për avionët e së ardhmes Waved-albatross-flying-over-punta-suarez-espanola-galapagos-1214x

Një studim zbulon sekretet e "fluturimit pa sforco" të këtij shpendi madhështor, i cili udhëzon të ardhmen e inxhinierise se hapësirës ajrore.

Albatrosi është konsideruar si një mjeshtër, i ashtuquajtur fluturues dinamike, që është me rrëshqitje pa rrahur krahët e tije. Këta zogj -krahet e hapur e të cilëve mund të arrijnë pothuajse 4 metra,mund të udhëtojnë mijëra kilometra pa përpjekje, vetëm duke shfrytëzuar rrymat e ajrit.

Tani, në sajë të një studimi të kohëve të fundit që kombinon biologjinë dhe inxhinieri aeronautike, hulumtuesit ishin në gjendje për të kuptuar se si këta zogj janë në gjendje të përfitojnë nga rrymat e ajrit. Dhe rezultatet e këtij hulumtimi me siguri do të jenë te dobishme për zhvillimin e aplikacioneve të reja në avionët e së ardhmes.

Inxhinieri i hapësirë ​​ajrore gjermane,Johanes Traugott,është në fakt në gjendje për të ndjekur modelin e fluturimit të Albatrosit. Zogu fluturon pranë sipërfaqes dhe pastaj papritmas kthehet në drejtim të kundert duke shfrytezuar cdo korent apo rryme ajri..

Pasi kane arritur 15 metra lartësi, Albatrosi merr pozicion 'notues',dhe pastaj fillon rrëshqitjen në një lartesi te re. Kjo arrihet ne saje te nje tendine të albatrosit në artikulacionin e shpatullës se tij qe e lejon atë të mbajë krahët e tij të bllokuar në një pozicion të caktuar, ashtu si krahet fikse te avionit. Dhe sipas studiuesve, kjo ngjashmëri nuk është një rastësi. "Kjo do te jete nje kerkese per nje aplikacion te vecante për avionët që duhet të qëndrojnë në ajër për aq kohë sa të jetë e mundur," tha Traugott.

 Fluturimi i Albatrosit do të jetë bazë për avionët e së ardhmes Images?q=tbn:ANd9GcRWTFzUF_BkswF23D3EDZNynRLGMsXLKU90PQiZ_-EGJ6SRD7qv4g

Ndoshta është e vështirë të imagjinohet qe një avion i linjes te fluturoj si një Albatros,afër sipërfaqes së oqeanit dhe pastaj të bëjë nje kthes te shpejtë te papritur per te marre lartesi.

Biomimetika

Ideja e aplikimit të specialiteteve të inxhinierisë natyrore është i njohur si BIOMIMETIKA. Janine Benyus, President i Institutit 3,8- Biomimicry 3,8,u deshen miliarda vjet që jeta të zhvillohet në Tokë.Dhe Albatrosit i jane dashur keto miliarda vite qe te behej nje ''talent i vërtetë'' i aftë për të perceptuar ndryshimet më të vogla të presionit atmosferik dhe eres. "Për të marrë diçka të ngjashme,në avionet e së ardhmen, do të nevojiteshin sensorë shume të ndjeshme", tha Benyus.

Evolucioni industrial.

Projektuesit e avioneve kanë mësuar tashmë diçka nga zogjtë. Në vitin 2009, në fakt, inxhinierët e 'Aircraft Aerodynamics and Design Group di Stanford', zbuluan se avioni fluturonte në një formacion V-, të tilla si shumë lloje të zogjve, duke i bërë ato më Aerodinamik dhe qe mund të konsumojnë deri në 15 për qind më pak lëndë djegëse.

Kompania Boeing, e cila prodhon më shumë se 600 avionë në vit, ka një ekip të dedikuar ekskluzivisht për studimin e evolucionit të shpendëve. Hulumtuesit janë vazhdimisht në kërkim për aplikimet e reja që rezultojnë nga fluturimi dhe Biomechanica e zogjve, redesignimi i kraheve dhe zhvillimi i sensorëve të erës, më efikase, në mënyrë që të bëjnë fluturime më të shpejtë, më të lirë dhe më pak ndotëse.

 Fluturimi i Albatrosit do të jetë bazë për avionët e së ardhmes Images?q=tbn:ANd9GcTQrAFVi1bQk8oZJgKUA7yLdxgG0S4CFQ4qbBYz6ek4CeYoXYJJ-LRNbgA5WQ

Më parë këtë vit, Airbus, prodhuesi i A380 - avioni më i madh në botë - ka zbuluar misionin e saj për të ardhmen, bazuar në lirshmerine e mbretërisë se shpendeve: avionët e së nesërmes do të jenë më të sheshte,duke imituar strukturat e kockave të shpendëve, tendina te krahut të ngjashme me ato të shqiponjave, dhe trinat e brendeshme te krahut te avionit,do të jenë të frymëzuara nga sipërfaqja e gjetheve te bimes se lotusit, të aftë për të sprapsur ujin dhe toksinat, duke prodhuar pëlhurë të lehtë për tu pastruar. Dhe në fund, për të reduktuar fërkimet në minimum, do të përdorin bojë të rreshqiteshme, si lëkura e një peshkaqeni.
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi