Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi

Shko poshtë

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Empty Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi

Mesazh nga Rifat Fri Apr 04, 2014 10:19 am

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi -3


Shpellat nënujore, vdekja i pret të gjithë ata që guxojnë të hyjnë

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Spot21123-26363-shpellat_nenujore_vdekja_i_pret_te_gjith

Thellë në ujërat në juglindje të Meksikës ka fakte të cilat paralajmëron zhytësit, se kushdo që noton nëpër shpellat nënujore mund të përballet me vetë vdekjen.


Por kjo nuk e ka brengosur fotografen nënujore Lisa Collins, nga Angli, e cili hodhi veten në ujë për të kapur vendin e ngjarjes.

Ky rrjet i shpellave të përmbytura , të njohura si Cenotes Yucatan , është një nga njollat më vdekjeprurëse në botën e zhytjes. Në një kohë, shpellat janë përdorur nga fiset Maya për flijimet e njeriut.

Shpella e Las Calaveras, që do të thotë “kafkë” në spanjisht, mban eshtrat e më shumë se 125 skeleteve.

Që nga viti 1980, më pak se gjysma e vlerësuar, që në total janë 6 mijë shpella në gadishullin, janë hulumtuar plotësisht dhe nga zhytësit.

Shumë nga ata që kanë eksploruar, kanë vdekur në veprim.

Një kanadez ka humbur jetën në vitin 2013, ndërsa një një ekip brazilian burrë dhe grua dhe udhëzues të tyre spanjoll vdiqën në prill 2012.

Znj, Collins, 48 vjeç, përshkroi zonën si  të ishte “hapësirë e jashtme”.

Ajo tha: “Nuk ka asnjë kuptim për të qenë në ujë për shkak se nuk ka rryma. Në det ose në liqene, ju mund të ndjeheni që uji lëviz rreth jush, por në një shpellë është plotësisht i qetë.

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Uje

Një zhytës parashtron që të udhëheq zhytësit të tjera nëpër shpellat nënujore në Meksikë. “Jukatan Cenotes”  është konsideruar si një nga “njollat” e zhytjes më të rrezikshme në botë. Fotografja britanike Lisa Collins, 48vjeç, shkoi nënujë për të kapur vendin e ngjarjes.

 Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Uje%201

Këto shpella të njohur si “Jukatan Cenotes”  të cilat kanë marrë jetën e shumë zhytësve.

 Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Uje%202

Ujërat e gjelbërta të “Kukulucan”, e kapur nga fotografja Lisa Collins.

 Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Uje%203

Një vend ku është vendosur një ikonë e virgjëreshës Mari, për të kujtuar zhytësit e shumtë të cilët kanë humbur jetën e tyre në shpellat.

 Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Uje%204%281%29

Një zhytës duke notuar në “Chac Mool”. Ka 6 mijë shpella në zonën, ku më pak se gjysma janë zbuluar.

 Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Uje%205

Një zhytës në portokalli me ngjyrën e ujit të “Aktun Ha”.

 Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Uje%206

Në pjesët më të thella të ujit ka eshtra, trungje pemësh dhe rrënjë.

 Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Uje%207

Në hyrje të “Chac Mool”. Shpella është aq e rrezikshme, saqë të gjithë ata që kthehen janë me fat.
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Empty Re: Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi

Mesazh nga Rifat Tue Apr 15, 2014 2:51 pm

Qytet i mundshëm i zhytur në disa liqene në rajonin malor të Perusë


Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Scale-750x750



Me ndihmën e Google Earth , një përdorues i internetit  ka gjetur anomali në imazhet satelitore të disa liqeneve në rajonin malor të Perusë , disa pranë Liqenit Titicaca . Imazhet duket se na tregojne konfigurimin e vendbanimeve urbane . A jane keto objekte fotografike , apo janë vertete mbetjet e qyteteve të lashtë Peruanë nën ujë ?
përmbytur qytet - peru -

Imazhet vijnë ne fotografi satelitore nga Google Earth dhe mund të shihen nga të gjithë ata që e përdorin aplikacionin e mrekullueshme .

Por zbulimi u be përdoruesi i youtube-t , i cili ka prodhuar një video me 16 imazhe të diskutueshme .

Sipas zbuluesit , imazhet tregojnë që janë të definuara si “Unidentified Underwater Anomalies” , ose "si anomali nenujore të paidentifikuara "


Në shikim të parë , imazhet duket se na tregojne nën sipërfaqen e pellgjeve të vogla,konfigurimin klasik te vendbanimeve urbane, rrugët , kryqëzimet dhe ndërtesat . Imazhet mund të verifikohen përmes ngarkimit të skedarëve  UWAs.kmz direkt në software te Google Earth .

Të gjitha  anomalite janë në disa liqene të vogla në rajonin malor të Perusë , disa prej tyre pranë Liqenit Titicaca dhe disa qindra kilometra larg qytetit të Limas . Disa imazhe duken me të vërtetë si pamje te qytetit nga lart . Në raste të tjera ,përshtypja është si ajo qe vine re ne skeden e kompjuterit tuaj !

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Scale-750x750

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Scale-750x750

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Scale-750x750

http://www.ilnavigatorecurioso.it/2014/04/15/possibili-citta-sommerse-in-alcuni-laghi-della-regione-montuosa-del-peru/
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Empty Re: Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi

Mesazh nga Rifat Wed Apr 16, 2014 10:30 am

Aplikimi i magnetizmit nga  Olmecet...



Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Fat-boy-monte-alto-guatemala

Edhe pse ka vetëm disa objekte që demonstrojnë njohuritë e tyre , disa shembuj sugjerojnë se paraardhësit tanë i kishin kuptuar vetitë magnetike të disa shkëmbinjve .


Olmecet janë me siguri përfaqësuesit e kulturave më të lashtë të Amerikave , e cila ka dominuar ne një periudhe që korrespondon me Veracruzin jugore te soteme , midis viteve 1800 para erës sonë deri në vitet 400 para erës sonë

Një shkallë e lartë e qytetërimit,sipas nje stili të paimitueshëm , origjinat e të cilave nuk janë reflektuar në çdo vend,na paraqiten punimet e mbaruara , në mënyrë të sofistikuar që të përputhen me ato të qytetërimit të madh të mijëvjeçarit të parë dhe e cila zhduket në mënyrë të pashpjegueshme,pa na reflektuar se si ato jane ngritur .

Kultura Olmece është bërë e famshëm për skulpturat që përfaqësohen me kokat kolosale basalti , disa prej të cilave mund të peshojnë deri në 40 ton , me një lartësi maksimale prej rreth tre metra . Këto objekte kurioze janë ende një mister për studiuesit .

Në mesin e objekteve të lëna pas, një trashëgimi e kulturës Olmece janë një seri skulpturash të bëra prej guri me natyre magnetike ,ne të cilat janë kryer figurat e njerëzve dhe kafshëve .

Vetitë magnetike te statujave Olmece janë dëshmia e parë historike e përdorimit të materialeve të tilla për ndërtimin e statujave .Në qoftë se Olmecet kishin zgjedhur qëllimisht për të përdorur shkëmbinj magnetike , atahere na kane demonstruar se ata jane njohes te tyre

Realizimi i skulptures enigmatike ne shkëmbinj arrin në 2000 vjet p.e.s.Vepra i atribuohet kulturës se Monte Altos ,ne Guatemala , shpesh i referuar si një qytetërim para- Olmec . Eshtë një përshkrim i një njeriu i percaktuar nga arkeologët si "djali yndyror ".
Shumë nga skulpturat e Monte Altos kanë prejardhje magnetike . Në disa modele të veçanta skulpturore , magnetizmi është përsëritur me një frekuencë të caktuar . Mbledhja e skulptura nga Monte Alto qe jane 4,tre nga te cilat,kanë natyre magnetike .

Të katër të parët kanë një shtyllë magnetike veri në të djathtë te tempullit, dhe tre prej tyre kanë një shtyllë magnetike jug në ane të djathtë , dhe 4 skulpturat kane pole magnetike jugure në te majte te tempullut. Kjo dukuri ,qe sipas të gjitha gjasave , nuk janë te rastësishme . Disa dijetarë kanë spekuluar se magnetizëm u pa si një fuqi magjike që eshte përfshirë në lloje të caktuara të gurëve .


Monte Alto

Monte Alto është një vend arkeologjik i vendosur në bregdetin e Paqësorit të Guatemalës . E vendosur 20 km në jug - lindje nga Santa Lucia Cotzumalguapa në shtetin e Escuintla , Monte Alto është ndërtuar ne vitet 1800 BC

Site arkeologjik ka 45 institucione , më e larta e të cilave është një piramidë e cila mat 45 metra në lartësi . Kultura e Monte Alto është një nga më të vjetërat në Mesoamerica , ndoshta më e lashtë se ajo e Olmecs .

Siti është bërë i famshëm për zbulimin e kokave të shumta gjigande, skulpturave tipike te kulturës së Monte Alto dhe Olmeceve te mëvonshëm . Në mesin e gjetjeve , ajo që bën më shumë pershtypje ishte një kokë misterioze gjigande, zbuluar në vitin 1940 në mes texhunglave të Guatemalas .

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Guatemala_face

Madhësia e statujës ishin me të vërtetë kolosale 30 metra të lartë , siç mund të shihet, tre burrat të ulur në krye dhe nje makinë të parkuar para statujës . Për fat të keq ,artefacti i çmuar u shkatërrua në një përpjekje të gabuar për tu shitur .


Edituar për herë të fundit nga Estilen në Thu Apr 17, 2014 9:35 am, edituar 1 herë gjithsej
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Empty Re: Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi

Mesazh nga Rifat Thu Apr 17, 2014 9:32 am

Zbulohet zemra me e vjeter



Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Images?q=tbn:ANd9GcTlkTwI4tMpeKHr9f7MaIg4h6HfY_EHt8hEPD9tTpl0DeFoU28fqA

Shkencëtarët pohojnë se kanë zbuluar fosilin (mbetjen) më të vjetër të zemrës. Fjala është për zemrën e një krijese të ngjashme më gaforret por me atë dallim se kjo krijesë ka jetuar para 520 milionë vjetësh.

Fosili , si është përshkruar në revistën prestigjioze shkencore Nature Communications , ka sistemin më të vjetër kardio vascular që është njohur deri më tash.

Krahas kësaj duket se këto krijesa që njihen me emrin ‘Fuxianhuia protensa’ kanë pasur të zhvilluar jashtëzakonisht shumë edhe sistemin vascular në kokë, gjë që shpie në përfundimin se ato kishin të zhvilluar mjaft edhe trurin sepse ndërtimi i sistemit vaskular i mundësonte atoj që të ushqehet si duhet me oksigjen, thotë profesori i Universitetit të Arizonës në SHBA, Nicholas Strausfeld.


Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Images?q=tbn:ANd9GcR26Pv1D_hCrXeNFT8107jEvQsse9ONAhs4BsUyGFX12eKe6ug4

“Është e çuditshme se si ka mundur të ruhet kaq mirë nje specie që nuk ekziston me miliona vjet. Fosili është I padëmtuar dhe paraqet një thesar jashtëzakonisht të çmuar për hulumtime të mëtejshme, thonë shkencëtarët që kanë studiuar ate.

Fuxianhuia protensa është e gjatë diku rreth 11 centimetra, kishte disa palë këmbë dhe ‘shtëpizën’ në formë të karkalecave e gaforreve që I njohim sot.

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  10003973_670351063025941_3381866764216370670_n
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Empty Gladiatorët

Mesazh nga Rifat Fri Apr 18, 2014 8:42 am

Gladiatorët: Historia e vërtetë e heronjve të amfiteatrit romak

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Gladiatore

Origjina e tyre, si rekrutoheshin mënyrat dhe rregullat e të luftuarit


Romakët e lashtë shihen gjithnjë si origjina e qytetërimit të botës perëndimore, por ata i konsideronin përballjet e gladiatorëve si një formë argëtimi normale. Kathleen Coleman e përshkruan se si vazhdoi kjo histori dhe bën një shqyrtim të shoqërisë që pranoi këto barbarizma.


Vullnetarët dhe të rekrutuarit

Sot, ideja e luftimit të gladiatorëve deri në vdekje, dhe në një amfiteatër ku merrte pjesë një audiencë entuziaste, tregon thellësitë në të cilat Perandoria Romake po zhytej. Akoma, për vetë romakët, ajo arenë ishte një nga karakteristikat e civilizimit të tyre.


Shumë pak zëra bashkëkohorë pyesnin për moralin që përcillte lufta e gladiatorëve. Bile dhe vetë epitafet e gladiatorëve përmendin profesionet e tyre pa turp, falje apo keqardhje. Kush ishin këta gladiatorë, dhe cili ishte roli i tyre në shoqërinë romake?


Romakët besonin se gladiatorët e parë ishin skllevër të cilët përdoreshin për të luftuar deri në vdekje. Gjatë funeralit të aristokratit të shquar Junius Brutus Pera, 264 vjet para Krishtit, shënohet “ndeshje” e parë mes gladiatorëve. Ky spektakël u organizua nga njerëzit e Junius në nderim të kujtimit të tij.

Me kalimin e kohës, spektakli i gladiatorëve u nda nga konteksti i funeraleve, dhe organizohej nga të pasurit si mjet për të shfaqur pushtetin dhe influencën e tyre në komunitetet lokale. Lajmërimet për përballjet e gladiatorëve kanë mbijetuar në Pompei, të pikturuara nga piktorë profesionalë nëpër muret e jashtme të qytetit. Sa më i madh të ishte numri i gladiatorëve që merrnin pjesë, aq më tërheqëse bëheshin ndeshjet dhe akoma më bujarë ishin sponsorët dhe akoma më shumë joshës ishte spektakli.


Shumica e gladiatorëve ishin skllevër. Ata i nënshtroheshin trajnimeve rigoroze, të ushqyer me dieta të pasura në energji dhe nën kujdesin mjekësor të ekspertëve. Ata ishin një investim i shtrenjtë.

Për një gladiator që vdiste në luftë, trajneri mund të ngarkonte sponsorin e spektaklit fatal me një çmim 100 herë më lartë se sa gladiatori që mbijetoi. Një gjë që ishte për t’u çmuar ishte fakti që disa gladiatorë nuk ishin skllevër por vullnetarë të lindur. Pagesa ishte më e ulët për ata vullnetarë pasi bënin betimin si gladiatorë. Ky betim do të thoshte se pronarët e tyre vendosnin sanksione mbi jetën e gladiatorit, duke e asimiluar atë në statusin e një skllavi.

Disa perandorë me sens të rëndë humori i bënin romakët e shtresave të larta (të të dy gjinive) të luftonin në arenë. Por për aq kohë sa ata nuk merrnin një pagesë për pjesëmarrjen e tyre, të tillë persona do të përjashtoheshin për paaftësi ligjore që lidhej me praktikuesit e profesioneve me reputacion të keq si ato të gladiatorëve, aktorëve dhe prostitutave.


Rregullat dhe rregulloret

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Nje-mozaik-romak-duke-treguar-nje-beteje-mes-gladiatoreve

Në të vërtetë, përveç varreve të gladiatorëve, edhe posterat joformale me titujt e tyre që ngjiteshin në muret e suvatuar që jepnin të dhëna individuale për arritjet e gladiatorëve, shërbejnë si burime për historianët modernë për njohjen e këtyre luftëtarëve antikë.

Shpeshherë, grafitet e gladiatorëve formojnë një sekuencë. Për të mos u harruar është fillimi spektakolar i karrierës së Marcus Attilius (një gladiator vullnetar). Si një fillestar që ishte ai mundi një dorë të vjetër si Hilarius, trup i zotuar nga perandori Nero, edhe pse Hilarius kishte fituar medalje jo më pak se 13 herë.

Attilius më pas e vazhdoi këtë fillim mahnitës (ku u dekorua me një medalje) duke mundur shokun e tij vullnetar, Lucius Raecius Felix, i cili kishte 12 medalje mbi emrin e tij. Të dy, Hilarius dhe Raecius, luftuan shkëlqyeshëm përballë Attilius-it.

Ishte privilegj i sponsorit, të vepronte sipas dëshirave të spektatorëve, për të vendosur nëse gladiatori i mundur duhet të vritej nga fituesi ose jo. Mozaikët në brendësi të Perandorisë Romake përshkruajnë momentet kritike kur fitimtari po qëndron mbi kundërshtarin e rënë përdhe, në pritje të goditjes finale me kokën e kthyer nga arbitri. Ndonjëherë vendimi i arbitrit shoqërohej dhe nga asistenti i tij. Rregullat e luftimeve mes gladiatorëve kanë humbur përgjatë historisë, por prezenca e këtyre arbitrave sugjeron se rregullat ishin komplekse dhe zbatimi i tyre ishte i diskutueshëm.


Mënyrat e të luftuarit

Rregullat ishin specifike për mënyra të ndryshme të të luftuarit. Gladiatorët armatoseshin individualisht në kombinime të ndryshme. Çdo kombinim impononte stilin e vet luftarak. Gladiatorët që bëheshin çift kundër një kundërshtari dhe që përdornin të njëjtin stil ishin relativisht të pazakontë.



Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Nje-helmete-gladiatoresh

Një lloj të luftuari ishte ai i quajtur “equites” të njohur si Kalorësit. Quheshin kështu pasi hynin në arenë të shoqëruar nga një kalë edhe pse ata detyroheshin shpesh të luftonin në këmbë.


Disa nga çiftet viheshin përballë avantazheve dhe disavantazheve kundër njëri-tjetrit. Lufta që zhvillohej mes “murmillove” (luftëtarët-peshq : quheshin kështu nga logo në helmetat e tyre) kundra thraeksëve ishte një nga më të preferuarat.

Murmillot kishin një mburojë drejtkëndore shumë të madhe, që i mbulonte ata nga shpatullat e deri te këmbët. Ajo siguronte mbrojtje të mirë, por ishte shumë e rëndë për t’u lëvizur. Nga ana tjetër thraeksët mbanin një mburojë katrore të vogël që mbulonte vetëm bustin e tyre.

Të dyja këto mburoja kishin një gjë të përbashkët. Ato t’i mbronin mirë këmbët, sidomos kofshët mbi gju. Murmillot dhe kundërshtarët e tyre mbroheshin mire, por masa dhe pesha e këtyre mburoja i shtynte ata në teknika të ndryshme luftimi.

Më të rrezikuarit nga të gjithë gladiatorët ishin retiarius-ët (luftëtarët me rrjeta). Ata nuk kanë shumë mundësi mbrojtjeje përveç se mburojave të vogla të vendosur në krahun e majtë të tyre. Kjo lloj mburoje i mbron ata nga qafa duke përfshirë të gjithë krahun. Duke qenë shpesh të rrezikuar, ata lëvizin shpejt duke hedhur rrjetën e tyre mbi kundërshtarin, për ta afruar atë e për ta goditur më pas.

Jo të gjithë gladiatorët luftonin me dorën e djathtë. Ky ishte një avantazh për mëngjarashët. Pasi ata edhe pse stërviteshin për të luftuar me dorën e djathtë, shpesh e përdornin edhe dorën e majtë. Kundërshtarët e tyre, të pamësuar duke luftuar nga ai kënd, hasnin vështirësi kur ata i godisnin me të dyja duart. Përdorimi i dorës së majtë ishte një cilësi që reklamohej nëpër grafiti dhe epitafe.


Mënyrat dhe stilet e të luftuarit kanë evoluar nga mënyrat e të luftuarit që romakët e lashtë kanë mësuar nga popujt që kanë pushtuar. Me kalimin e kohëve, kur stili i të luftuarit u bë stereotip dhe u formalizua, gladiatorët trajnoheshin në një stil etnik të ndryshim nga vendi i origjinës së tyre. Politikisht konsiderohej jo-korrekte emërtimi i stileve të luftimit.

Jeta nëpër kazerma

Kazermat e gladiatorëve karakterizoheshin nga heterogjeniteti. Anëtarësimi ishte i luhatshëm, me trupat luftarakë që vizitonin qarkun lokal. Disa anëtarë mbijetonin derisa arrinin pensionin, të rekrutuar të rinj futeshin në listë, shumë prej tyre të paaftë për të kuptuar latinishten.

Nëpër kazermat e mëdha, anëtarët e të njëjtit stil luftimi kishin trajnerë apostafat për ta. Ata shpesh lidheshin së bashku duke krijuar shoqata formale.

Shumë prej gladiatorëve kanë takuar miqtë e tyre në fushën e betejës. Profesionalizmi dhe instinkti i mbijetesës i ka bërë ata të pamëshirshëm ndaj kundërshtarit Përveç shkollës së trajnimit, ekziston hierarkia në gradë e gladiatorëve, përmes të cilave (gradëve) ata promovonin veten.

Kazermat më të mëdha, kishin fushën e tyre të stërvitjes, me akomodim për spektatorët, në mënyrë që luftëtarët të mësoheshin të praktikonin përpara audiencës. Ky sistem tregonte se luftimet heroike po zhvilloheshin në qendrat urbane të perandorisë romake, por lufta e bërtetë po ndodhte diku larg, në kufijtë e barbarizmit.


Kritikat dhe popullariteti

Ka pasur disa zëra kundërshtues ndaj këtyre luftimeve: Filozofi dhe Perandori Markus Aurelius i shihte luftimet mes gladiatorëve si të mërzitshme, megjithatë ai sponsorizoi legjislacionin për të mbajtur shpenzimet në një nivel të pranueshëm në mënyrë që individët t’i përballonin ato.


Si filozofët paganë ashtu edhe etërit kristianë e përbuznin arenës e betejave. Ata e kundërshtonin atë, jo për brutalitetin që tregonte, por për humbjen e vetë-kontrollit që gjeneronte në mesin e spektatorëve.

I gjithë spektri i shoqërisë lokale përfaqësohej në mënyrë rigoroze sipas statusit që kishte. Luftëtarët bënin paradat e tyre, plotësisht të armatosur. Në fillim të programit mund të gjuheshin kafshë ekzotike, dhe të ekzekutoheshin të burgosurit. Spektatorët bënin si të tërbuar kur gladiatorët ndesheshin mes tyre. Luftëtarët (siç ne e dimë nga mozaikët dhe nga skeletet e mbijetuara) përpiqeshin ta qëllonin kundërshtarin tek arteriet kryesore poshtë krahut dhe mbrapa gjurit, ose përpiqeshin të qëllonin mbi kafkën e tyre.


Mbi të gjitha, luftimet mes gladiatorëve ishin një shfaqje nervash dhe aftësish. Në perandorinë romake, detyra e gladiatorit ishte një nga fijet që lidhte sëbashku strukturën ekonomike dhe shoqërore të botës romake.

Jo vetëm Spartaku, më i famshmi i të gjithë gladiatorëve, ka lënë gjurmë në Perandori. Por prova të shumta, të shkruara ose të pikturuara, kanë mbetur për t’u bashkuar si dëshmi i një institucione që karakterizonte një civilizim të tërë për gati 700 vjet.


Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi  Empty Re: Ngjarje,risi,histori,arkelologji,e zbulime nga bota dhe universi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi