Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vuan nga stresi? Provo "Terapinë e vdekjes."

Shko poshtë

Vuan nga stresi? Provo "Terapinë e vdekjes." Empty Vuan nga stresi? Provo "Terapinë e vdekjes."

Mesazh nga Rifat Thu Dec 20, 2012 10:04 am


Vuan nga stresi? Provo "Terapinë e vdekjes."


[You must be registered and logged in to see this image.]

Në Shenyang është një klinikë private që premton se sheron njerëzit që vuajnë nga stresi dhe problemet psikologjike nga "vdekja" në jetë. Mjafton të hyshë në një arkivol,te mbyllni kapakun dhe ta hapni atë përsëri pas rreth 5 minutash "pushim". "Rilindja (qe ka një kosto prej 350 €) ju jep një pamje krejt të re të jetës", premtohet nga operatori.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Një "shërbim psikoterapie" i ri unik,vjen nga Shenyang, Kinë. Ky sherbim 'destinohet për të gjithë ata që vuajnë nga probleme psikologjike apo fatkeqësia te forta dhe premton për ti sjellë nga "vdekja" ne jetë. Mund të quhet një lloj i "simulimi", pasi pacientëve ju ofrohet mundësia qe të provojne përvojën e vdekjes duke qendruar te mbyllur për 5 minuta në një arkivol me një kosto prej rreth 350 €. Nuk është rastësi që kete lajm e raporton nje nga blogjet Japoneze me te njohura,Karapaia Livedoor.biz, një blog,që raporton ndodhite dhe aventurat nga e gjithë bota.

Njerëzit të cilët vendosin për të kontaktuar klinikën për trajtimin e veçantë,futen në një dhomë prej pesë metra katrorë, ne te cilen është instaluar një arkivol. Para "hyrjes" pacientët pershkruajne emocionet e tyre të fundit. Pastaj,me një leckë të bardhë ju a mbulojne fytyrën e tyre,dhe mbyllet kapaku. Për ta bërë përvojën e "vdekjes" sa më reale, luhet një këngë vaji e cila gjithashtu mund të dëgjohet nga brenda arkivolit te mbyllur.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Pas pesë minutash të "pushimit", heshtja prishet nga klithma e një fëmije. Në këtë pikë konsulenti psikologjike hap arkivolin dhe 'loja'ka perfunduar. "Rilindja ju jep një pamje krejt të re të jetës," thote Tan Yulong, i cili menaxhon në klinikë. Sipas tij, tashmë më shumë se një mijë njerëz kanë vendosur për të provuar këtë trajtim të veçantë.

Z. Fan, 35 vjecari menaxher,pas katër tentime vetëvrasjeje,ka folur për përvojën e tij: "Unë mendova se e vetmja gjë që mund të bënte më të lumtur në jetë,ishte paraja dhe pushteti, por me këtë terapi kam mësuar gjithçka. Unë kam nevojë që të jetojë në një shtëpi dhe të ketë një familje normale". Pas terapisë,burri lë punën e tij dhe vendosi për të ndihmuar ata me më pak fat se ai, nëpërmjet bamirësive të ndryshme. "Kjo terapi përdor fuqinë e sugjestionit, por kjo nuk është për të gjithë."Nuk jeni ju qe zgjidhni terapine,eshte terapia që ju zgjedh ju!"thote Fan
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi