Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Disa fakte interesante rreth Gruas më të Fuqishme në Botë

Shko poshtë

Disa fakte interesante rreth Gruas më të Fuqishme në Botë  Empty Disa fakte interesante rreth Gruas më të Fuqishme në Botë

Mesazh nga SHKELBA Fri Dec 05, 2014 11:20 pm

Disa fakte interesante rreth Gruas më të Fuqishme në Botë

Disa fakte interesante rreth Gruas më të Fuqishme në Botë  Angela-merkel-austerity-europe-germany

The New Yorker në numrin e muajit dhjetor e ka publikuar një profil të zgjeruar të Kancelares gjermane Angela Merkel dhe ne kemi shkëputur disa detaje.

1. Merkel duket e këndshme por në të vërtetë është egërsisht ambicioze:
Në vitin 1999, kur ajo ende nuk ishte politikane e vijës së parë, ndihmoi që t'i jepej fund karrierës së gjatë politike të atëherë Kancelarit Helmut Kohl, duke i ngul thikën pas shpinës njeriut që e kishte ndihmuar që të vinte në sytë e publikut.
Në disa muaj Merkel ishte zgjedhur kryetare e partisë duke e detyruar Kohl që të tërhiqej.
"Ajo do fuqi. Vetë e solla vrasësin tim, futa gjarprin në krahët e mi", kishte thënë më vonë Kohl.
2. Merkel e flet rusishten, që e ndihmon të arrij marrëveshje me Putin:
Përkundër miliona gjermanëve të tjerë që përpiqeshin të iknin nga lindja, babai i Merkel u shpërngul në Gjermaninë Lindore ku edhe e mësoi gjuhën ruse Merkel. Ky i jep asaj një pozicion unik në raport me Vladimir Putin.
3. Merkel i urren qentë:
Gjatë takimit me Putin në vitin 2007, Presidenti rus e kishte sjellë në dhomë qenin e tij. Raportohet se Merkel frikësohet nga qentë dhe ky veprim i Putin ishte bërë pikrisht për këtë qëllim.
Pas kësaj, shtypi gjerman kishte reaguar por Merkel kishte një përgjigje historike:
"E kuptoj pse ai e bëri këtë - të provoj se është burrë. Ai frikësohet nga dobësitë e tij. Rusia nuk ka asgjë, nuk ka politikë ose ekonomi të suksesshme. Gjithë çfarë ata kanë është kjo", kishte theksuar Merkel.
SHKELBA
SHKELBA
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 615
Points : 1816
Reputation : 14
Join date : 03/01/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi