Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NASA dhe ESA,Sistemi Diellor ne rrezik!

Shko poshtë

NASA dhe ESA,Sistemi Diellor ne rrezik! Empty NASA dhe ESA,Sistemi Diellor ne rrezik!

Mesazh nga Rifat Fri Mar 02, 2012 6:38 pm


NASA dhe ESA,Sistemi Diellor ne rrezik!

NASA dhe ESA,Sistemi Diellor ne rrezik! Sun_Earth

NASA dhe Agjencia Evropiane Hapësinore,ESA,kanë paralajmëruar botën për gjate 2 vjetesh per fatkeqësite që mund të ndodhin gjatë vitit 2011 deri në fund te vitin 2012. Pak kanë dëgjuar. Përcaktimi ", na ishte një herë një jetë si kjo," NASA paralajmëron se shpërthimet diellore në Tokë mund të godasin infrastrukturën teknologjike të hemisferës veriore dhe ne te zhytetemi përsëri në nivelin e viteve 1800.

Alarmi vjen nga Agjensite e hapësirës si NASA dhe ESA

Rusia shpreh gjithashtu shqetësim. Dhe tani astrofizikani i shquar, Alexey Demetriev, argumenton se ajo që po ndodh është më e keqe, shumë më e keqe se ajo që NASA dhe ESA kanë pranuar:

"Tërë sistemi ynë diellor është duke hyrë në një mjergullnaje energjie nderyjore,vdekjeprurese"
Shkencëtarët e NASA kanë zbuluar qe me 14 qershor 2010 që sistemi ynë diellor po kalon permes një reje të energjisë ndëryjore. Kjo re energjike dhe e elektrizuar e gazit,pengon dhe ndërpret Diellin në lidhje me dobësimin dhe zhvendosjen e fushës magnetike te Tokës ,keshtu qe bota jone është duke u bërë e pambrojtur ndaj shperthimeve masive diellore dhe rrezatimit intensiv te tij.

NASA, ESA dhe Akademia Kombëtare e Shkencave kanë lëshuar një paralajmërim për një stuhie të paparë diellore në vitin 2012. Por ajo që NASA dhe Qeverisa Federale fshehin, sipas Demetriev, është se dielli dhe çdo planet tjetër në sistemin tonë diellor është zhytur në një re të tmerrshme dhe të çuditshme te fotoneve ... një rrip fotonesh që mund të shkaktojë një shpërthim gjigand e të rrezikshëm diellor, anomali magnetike, duke cuar në destabilizimin e masave te kometave dhe ndryshimin e orbitave te disa asteroideve.

Tërë sistemi diellor në rrezik!

Dr. Demetriev zbuloi se rezultatet e hetimit te Voyager 1 dhe Voyager 2,na cojne ne perfundimin se i tërë sistemi diellor është në rrezik. Më keq, Merav Opher, një heliophysicant në Universitetin George Mason thotë se kjo re ndëryjor energjie është e paqëndrueshme dhe turbolente.

Shkencëtari rus thotë më tej, se kjo re e energjisë exiton atmosferën e planetit tonë dhe në veçanti diellin tonë. Kjo re ndëryjorer e energjisë vazhdon të nxeh masen dielliore, nxit që ai të bëhet më aktiv, duke rezultuar ne një lloi rritje te fuqise.

NASA dhe ESA,Sistemi Diellor ne rrezik! Solar_flares

Fusha e veprimtarisë së stuhive diellore shkakton shpesh errupsione te mëdha në kurorën e tij (CMEs) me një efekt konsekuente Carrington.Efekti Carrington provokon gjenerim te shperthimeve supermassive që ndikojnë në Tokë.

Kjo re ndëryjor e energjisë elektrike thithet nga Toka, dhe shkencëtari ka zbuluar se ndikon më shumë ne tërmetet dhe në klimë.

Demetriev paralajmëron për t'u përgatitur për më të keqen për vitet e ardhshëme.
Çfarë presin te ndodhe? Mundësia me e madhe eshte ajo e humbjes së teknologjisë së lartë, kjo nga superstuhite diellore,ardhja e nje Epoke Akullnajore, tërmete më të shpeshta dhe masive dhe rritje te aktivitetit vullkanik, tsunameve dhe Toka ngelet e ekspozuar ndaj ''banjove'' vdekjeprurëse radioaktive.

Me pak fjalë, frika e vitit 2012 nuk mund të jetë shumë larg nga e vërteta. Nëse teoria e Demetriev është e saktë, ngjarjet që do të ndodhin në vitin 2012,nuk do të jenë më pak se dita e gjykimit(kjo per ata qe besojne tek kjo dite) ...
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi