Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Arkivi Sekret i Vatikanit...

Shko poshtë

Arkivi Sekret i Vatikanit... Empty Arkivi Sekret i Vatikanit...

Mesazh nga Rifat Wed Mar 07, 2012 4:43 pm


Arkivi Sekret i Vatikanit...



Arkivi Sekret i Vatikanit... 18467516_le-stanze-della-memoria-archivio-segreto-vaticano-0

Prapa dyerve të arkivës që daton më shumë se 400 vjet,gjenden dokumentet më të rëndësishme në historinë e Kishës. Nga 29 shkurt, për herë të parë, disa nga më të çmuarat,janë ekspozuar në Muzeun Capitoline.

Nëse në brendesine e tyre ka qenë një kat transparent, cortilia Pigna në muzeun e Vatikanit do të bëhet vendi më i fotografuar në planet.

Perkundrazi kalimi me një ritëm të shpejtë për të arritur në Kapelën Sistine, vizitorët do të ndaleshin në labirinthet e korridoreve me erërat nën këmbët e tyre.Kjo eshte Zemra e Arkivit Sekret të Vatikanit.

"Bunkeri", siç therritej nga ish punonjesit, është një kub betoni për të mbrojtur thesaret e vlerës së paçmueshme,si dosjet, librat e familjeve fisnike romake, regjistrat papale,dokumentat e korrespondencës diplomatike, akte të gjykatave kishtare.Aty gjenden miliona të dhëna dhe datat, emrat, fakte. Histori e papëve dhe të armëve, zbulimet gjeografike që kanë ndryshuar historine, histori te shumë njerëzve të zjarrte katolikësh dhe heretikeve të rrezikshme. Përmbledhje të historisë botërore së paku një mijëvjeçar.

(Artikulli i plotë nga Marco Merola në National Geographic)

Arkivi Sekret i Vatikanit... 5

[You must be registered and logged in to see this link.]

Arkivi Sekret i Vatikanit... ArchivioSegretoVaticano8

Arkivi Sekret i Vatikanit... 06cvminaarchiviovaticano
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi