Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet kalendari më i lashtë Mayan.

Shko poshtë

Zbulohet kalendari më i lashtë Mayan. Empty Zbulohet kalendari më i lashtë Mayan.

Mesazh nga Rifat Sun May 13, 2012 11:44 am



Zbulohet kalendari më i lashtë Mayan.Debate te reja per fundin e botes


Zbulohet kalendari më i lashtë Mayan. Mural-antes2.jpg_415368877

Nuk mund të jetë ndryshe: në vitin 2012,nga i cili presim konfirmimin e profecisë Mayan per fundin e botës, arkeologët kanë zbuluar ato qe konsiderohen si tavolinat më të lashtë astronomike te Mayave. Thua do te gjejme brenda tyre konfirmim e nje aventure tjetër të apokalipsit?

Shamanet Maya shpjegojne profecine e fundit të botës


Zbulohet kalendari më i lashtë Mayan. Off_mayan

Është padyshim viti i Mayave.Ne nje moment qe nga studiues të Majave,pas shumë diskutimeve dhe mohimeve mbi profecinë se ai do të sjelli fundin e botës në vitin 2012, kur ja, ne një vend arkeologjik në Guatemalë,gjenden një seri tabelash astronomike, të cilat datojnë në shekullin e nëntë para krishtit, shumë më herët se çdo zbulim tjetër deri më sot. Këto tabela janë pikturuar në muret e një shtëpie,pikërisht në fshatin Xultun.

Zbulohet kalendari më i lashtë Mayan. Mayan%20Astronomers%20workshop%202

Këto murale u zbuluan në vitin 1912, por shumica e rrënojave jane ende te pashkelura dhe sot.Veçanërisht tabelat astronomike u zbuluan një ndërtesë që ishte ''varrosur'' me tre katër mure, pothuajse krejtësisht të ruajtura ne gjendje te shkelqyer. Një nga keta mure këtu mban zbulimin e jashtëzakonshëm: një sistem astronomik që permban Marsin, Venusin dhe eklipset hënore. Në mbishkrimet e ketyre mureve gjenden perllogaritje dhe korrektime, duke te krijuar idene se muri mund te ishte përdorur si nje derrase e zeze për llogaritjet astronomike.

Profecia Maya në lidhje me fundin e botës

Por a jemi ne përpara llogaritjes përfundimtare të fundit të botës? Jo saktësisht, sipas hulumtuesve të cilët kanë hetuar zbulimin e fundit,Majat kishin llogaritur se bota do të vazhdojë të ekzistojë edhe 7 mijë vjetë,duke filluar pikërisht nga viti 2012.Majat në studimet e tyre dëshironin të tregonin se si bota do të vazhdojë ashtu si ata e njihnin:pra asgjë nuk do të ndryshohet. Por kë duhet të besojme tani?Duhet ti besojme Maya-ve që parashikuan fundin e botës,a po Maya-ve që kanë besim në një jetë më të gjatë dhe të begatë të planetit tonë?

Zbulohet kalendari më i lashtë Mayan. 122803403-5543dfbe-8c0c-4562-84e7-047920cdd104


http://it.notizie.yahoo.com/scoperto-calendario-maya-piu-antico.html
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi