Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fotot e dites

Shko poshtë

Fotot e dites Empty Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Wed Jun 20, 2012 8:00 pm


Plazhi më i çuditshëm në botë

Fotot e dites Palzhi-ne-spanje-620x362

Ky është plazhi më i çuditshëm që mund të keni parë ndonjëherë. Ka ujë të kripur kristal i pastër, rërë të bardhë, madje edhe dallgë, dhe është ‘hedhur tutje’ në një lëndinë të gjelbër. Plazhi i Gulpiyuri është një skutë jashtëzakonisht e këndshme e bregdetit, afër qytetit të Llanes, në veri të Spanjës, i cili të mahnit për ujin shumë të pastër, rërën e bardhe e të imët dhe qetësinë e jashtëzakonshme të një ‘ishulli’ të çuditshëm.


Fotot e dites Plazhi-ne-spanje-2-620x409

Çuditërisht, në sipërfaqen e vogël të ujit, që duket sikur ka ngecur në atë vend, krijohen edhe valë, njësoj si në një det të hapur, çka e bën edhe më magjike
eksperiencën që mund të përjetohet, edhe pse temperaturat e ujit mund te jenë të ftohta. Miniplazhi ushqehet me ujë të kripur nga Gjiri i Biscay, në detin Cantabrian. Gjatë miliona vjetëve, valët kanë gërryer një seri tunelesh nën shkëmbinjtë që e lidhin këtë parajsë të vogël tokësore me plazhin. Gulpiyuri fshihet pas
disa kodrave të ulëta, rreth 100 metra larg nga deti. Pavarësisht se vendi është i fshehur dhe i vështirë për t’u gjetur, ai është kthyer tashmë në një Mekë për turistët e huaj.


Fotot e dites Plazhi-ne-spanje-620x410
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Fri Jun 22, 2012 6:52 pm


Duhani që bën mirë!


Fotot e dites 55606

Fotot e dites Quit-smoking-for-good4

Fotot e dites 0


Duhani që bën mirë!Molekula kundër AIDS, vaksinë kundër antraksit, dhe madje edhe antitrupa kundër dëmtimit të dhëmbëve. Tashmë zgjidhja është tek duhani, i modifikuar në laborator, i cili mund të jetë i aftë të prodhojë molekula me një interes të madh nga mjekësia dhe si rezultat edhe për shëndetin tonë.
Përfundimi vjen nga studimi më i fundit në Beneveto të Italisë, në ‘Ditën e Inovacionit në Bujqësi”.

Studimet po përqëndrohen në molekulat e duhanit, që sipas studiuesit Manuela Rigano, të Universitetit "Federico II":- “duhani kultivohet lehtë dhe mund të transformohet nga inxhinieri gjenetike”.

Ja cfarë mund të përfitojmë nga duhani i modifikuar në laborator:

Molekulat kundër AIDS-it- Hulumtuesit në Këshillin Kombëtar Kërkimor (CNR) dhe të Institutit Pascale kanë marrë bimën e duhanit dhe i kanë injektuar një gjen nga ADN e virusit HIV për të prodhuar një proteine të quajtur Gag. Aktualisht po përdoret si eksperiment kundër virusit HIV, ndërkohë që rezultatet parapake kanë rezultuar pozitive.

Vaksina kundër lisë- Edhe pse lija ka kohë që është zhdukur, studiuesi Rigano, i Universitetit Federiko II, shpjegon se hulumtimi eshte kryer "sepse ajo është një sëmundje që konsiderohe shumë nga bioterrorismi."

Vaksinat kundër prishjes së dhëmbëve- Shtetet e Bashkuara janë duke testuar projekte të përparuara duke përdorur bimë të duhanit të modifikuar për të prodhuar vaksina antivirale, të antraksit, si dhe antitrupa kundër prishjes së dhëmbëve dhe kancerit.

Përfitimet e gjetjes së vaksinave nga bimët, sipas studiuesve janë dy: për shkak se vaksinat bimore janë më pak të shtrenjta dhe nuk kanë efekte anësore të dëmshme për njerëzit.
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Sun Jun 24, 2012 6:12 pm


Teleskopi më i madh në botë

Fotot e dites Europaaa-lajmi

Një koalicion prej 15 vendesh europiane lajmëroi për planet e ndërtimit të teleskopit më të madh në botë, në gjendje që të shikojë deri malet e planeteve më të afërt jashtë sistemit tonë diellor.

Lentja e teleskopit do të jetë 39 metra e gjatë nga njëri cep në tjetrin, katër herë më e madhe se ajo e teleskopit aktual më të madh dhe do të jetë në gjendje që të zgjerojë më tej fushëpamjen e njeriut në hapësirë.

Projekti i Observatorit Jugor Europian mbështetet nga 15 vende anëtare të BE-së dhe do të ndërtohet në një pllajë malore në Kili, në mënyrë që të shmanget ndriçimi i qendrave të banuara.

Pajisja do të ngrihet në një vend 3 060 metra nga niveli i detit dhe do të ofrojë një pamje të paprecedent të qiellit, kur të nisë nga puna në vitin 2022.

Fotot e dites Europa1

Sipas astronomëve, pajisja mund të ndihmojë që të kuptohet mënyra se si formohen vrimat e zeza dhe disa fenomene të tjerë astrologjikë.

Fotot e dites Europa2
Gjithashtu, ata shpresojnë që teleskopi t’i japë përgjigje një prej mistereve më të mëdha të universit, atë të formimit të “materies së zezë”, që nuk mund të vëzhgohet në mënyrë direkte, por që hipotezohet se përbën masën më të madhe të kozmosit.
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Mon Jun 25, 2012 8:18 am


Njeriu i koheve moderne


Pa koment


Fotot e dites Defrimi329104391

Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Fri Jul 20, 2012 8:08 am

Pasojat e ngrohjes globale...

Nje ndertese banimi e rrethuar nga flaket ''kerkon ndihme'' per mbijetese,megjithse e di qe zjarrin ja ka vene grykesia e pronarit te vet...

Fotot e dites Ap_greece_wildfires_18Jul12-975x646
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Fri Jul 20, 2012 8:36 am


Punetori shqiptar dhe afrikan i shekullit te XXI...

Pa koment

Fotot e dites Gruajaneparmende


Fotot e dites Afp_india_farmers_11july12-975x648
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Sat Jul 28, 2012 5:48 am


Gjashte sportet olimpike qe nuk zhvillohen me


Dje u hapen lojrat olimpike verore Londra 2012.Por a e dini se cilat cilat nga sportet olimpike nuk zhvillohen akoma...? Shihni fotot


Fotot e dites 095844494-bcb6bf76-20af-46de-84c7-926261cd5c8c

Terheqje litari

Fotot e dites 100022934-eb4efbde-7be4-4daf-932b-a93286b89f02
Loja me palma...nje nga lojrat me elite,por qe eshte luajtur vetem ne 2 edicione olimpike

Fotot e dites 100111659-2cc16167-2832-40a8-b61c-90ddbaa472e7
Ngjitja ne litar

Fotot e dites 100148183-6cce587b-32d7-41d1-a740-72474c3d82dc
Gara me balona...

Fotot e dites 100218042-c1949c01-2d32-4c1a-b2e4-16ca486d2c28
Gjuajtja e pellumbave ne fluturim

Fotot e dites 095752839-06f57b6c-6d99-491d-825a-cd0b2bbf044d
Noti tek i sinkronizuar...
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Thu Aug 09, 2012 6:58 am


Fotot 3D nga Marsi



Roboti Curiosity, i cili ka zbritur në sipërfaqen e Marsit me sukses, ka dërguar pamjet e para në 3D nga sipërfaqja marsiane.

Roboti ka nisur që të testojë kështu sistemin e kamerave. Po ashtu roboti ka sjellë pamjet e para të qarta të shtëpisë së re në kraterin Gale, pasi më parë një re pluhuri i kishte mbuluar një nga kamerat.

Curiosity ka në bord 17 kamera. Por roboti ende nuk ka nisur tamam punën dhe për këtë gjë do të duhen javë. Ai do nisë të gërmojë dhe të udhëtojë.

Udhëtimi i Curiosity për në Mars zgjati tetë muaj dhe sonda udhëtoi 566 milion kilometra.

Roboti furnizohet me energji bërthamore dhe ka gjashtë rrota për të lëvizur. Përgjatë dy viteve do të gërmojë në Mars për të sjellë ndoshta provat më bindëse për ekzistencën e jetës. Një pjesë të mirë të kohës do e kalojë në malin Sharp, ku mendohet se ka gjurmë uji.

Një zëdhënës i NASA-s tha se roboti është në gjendje shumë të mirë.Gjeni më poshtë pamjet 3D që ka sjellë Curiosity dhe disa nga pamjet me humor që janë përhapur në internet.


Fotot e dites NASA-2

Fotot e dites Article-2184792-146B67B2000005DC-960_634x483

Fotot e dites 3728117971-300x211

Fotot e dites C48EFAD0-9B23-47E6-B9BB-C8CC45FA1023_w640_r1_s
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Wed Aug 15, 2012 3:14 pm


Ndal ngrohjes se qendrave te populluara


Fotot e dites 095848608-1b3740dc-4e8b-4778-b223-eb257fcdf6be


Ngrohja globale me teper se kudo ndihet ne qendrat urbane.Per te parandaluar sadopak kete efekt,po ndermerren nje seri projektesh per uljen e sadopak te temperaturave ne ambjentet urabane.Nje nga keta projekte eshte dhe ai "Gardens by the Bay" ne Singapor
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Sun Aug 19, 2012 7:03 am


Fotot fituese per vitin 2012 nga National Geographic



National Geographic ka shpallur 11 fituesit e konkursit të vitit 2012 për fotografitë, te perzgjedhura nga më shumë se 12 mijë të tilla, dërguar nga 6 615 fotografë nga 152 vende të ndryshme të globit.

Midis imazheve të përzgjedhura, fituese ishte fotoja e Cedric Houin, e titulluar “Flutura”. Fotoja u realizua në tokat kirgize në korridorin afgan të Vakhanit dhe ajo portretizon një grua dhe një fëmijë në veshjet e tyre tradicionale.

Fotot e dites Varial_afghan

Fotografia fituese perfaqeson intimitetin e jetës së përditshme në krahinat kirgize të Afganistanit. Tributë në foto jetojnë javë larg në këmbë nga pika më e afërt e qytetërimit, në një mal të lartë 4 300 metra, në një prej pjesëve më të izoluara e të ashpra të globit.

Fotot e dites Natgeotravelercontest201212CedricHouin

Fotot e dites 448305
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Mon Aug 20, 2012 9:04 am

Bota drejt nje landfilli total


Fotot e dites Large_5180_CE_ZW_CCout_ZWWeb_295x239px

Ndotja e ambjentit po merr permasa gjigande.Materialet me te cilat po hasim cdo dite ne ambjentet tona jane nga me te ndryshme.Por me te rrezikeshme jane artikujt e listes se me poshteme.

Solvents and household cleaners
• Paints and thinners
• Pesticides and herbicides
• Poisons
• Aerosols
• Pool chemicals
• Motor oils, fuels and fluids
• Acids and alkalis
• Car batteries
• Household batteries
• Hobby chemicals (e.g. photographic chemicals)
• Gas bottles
• Fire extinguishers
• Fluorescent lamps
• Light globes
• Smoke alarms
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Wed Sep 12, 2012 5:48 pm


Edhe Natyra eshte erotike....?



Përfundimisht vërtetohet më së miri se perceptimi i përbashkët që kërkon të mos ekzistojnë gjëra “të pista”, por vetëm mendje “të pista” që interpretojnë banalisht çdo gjë që shohin ndoshta është një nga mashtrimet më të mëdha të njeriut.

Duke parë fotot e mëposhtme është fare e lehtë të kuptojë njeri se çfarë kishte në mendje ''Zoti para se të krijonte botën'': një gërshetim formash dedikuar erosit, seksit dhe bashkimit shpirtëror/trupor. Format joshëse që na rrethojnë kaq bukur në natyrë na kujtojnë përditë qëllimin e ekzistencës sonë, që përbën pjesë e madhështisë së natyrës: marrëdhëniet seksuale, krijimin e vazhdueshëm, rikrijimin, bashkimin e dy gjërave në një të vetme si dhe lindjen e një të reje…

Kjo, pra, është bukuria e botës që siç dëshmohet përmes fotove ka një natyrë tejet erotike…

Fotot e dites Lorena-stroka-lule

Fotot e dites Albstroka-lule

Fotot e dites Flower-albstroka

Fotot e dites Magjia-e-natyres-albstroka

Fotot e dites Stroka-lorena-shkrim333
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Sat Sep 29, 2012 8:11 am


Peshku Dragon i Kuq ose fatsjelles


Fotot e dites Red-Dragon-Fish-04Fotot e dites Asian_Arowana_Scleropages_Formosus

Peshku Dragoi i Kuq, i njohur gjithashtu dhe si Arowana, sipas traditës Kineze mendohet se sjellë fat të mirë. Bëhet fjalë për një peshk pothuajse 1 m i gjatë dhe që mund të jetojë deri në 25 vjet. Megjithatë, ajo që e bën kaq popullor këtë peshk midis mijëra llojeve të tjera, është ngjashmëria e jashtëzakonshme që ka me dragoin. Shumë Kinezë të pasur deklarojnë se do të paguanin shuma të mëdha parash, vetëm dhe vetëm për të pasur në pronësinë e tyre një peshk të tillë.

Mendohet se prania e Peshkut të Kuq i sjellë prosperitet të madh pronarit të vet, ndaj nuk janë të paktë dhe ata që e fusin dorën thellë në xhep, akoma dhe 8000 dollarë mund të japin për ta blerë. Për shkak të kësaj, shumë peshq kërcënohen me zhdukje
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Sat Oct 20, 2012 8:31 am

Foto e dites...



Harku Roman,Algjeri


Fotot e dites Tumblr_m6yphpIiYZ1r6b8aao1_500

Timgad, Algjeria
Ky hark triumfal pret vizitorët në qytetin e Thamugadit,Algjeri,qytet i themeluar nga perandori Trajan rreth 100 vjet pas Krishtit si një zgjidhje civile pranë asaj te Lambaesis.Gjurme të lëna nga karro te renda te ngarkuara me blloqe te medhenj guresh ende mund të shihet në rrugë .
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Sat Oct 20, 2012 8:49 am


Mashtrim ne Ishullin e Pashkëve.

Fotot e dites 05-tourist-divers-encounter-fake-moai-670


Turistët zhyten në gumën e Ishullit te Pashkëve per te pare nje nga statujat misterioze,Moai .Por e verteta qendron ndryshe.Ata janë perballe një statuje Moai të rreme, e cila eshte bërë për një film ne vitin 1994,nga Hollivudi dhe pastaj ata e zhyten në det të hapur .Guma është e pasur, edhe pse ajo është me shume peshq te ndryshem.Peshqit tuna dhe salmoni janë importuar, kryesisht për turistët.
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Sat Oct 20, 2012 9:00 am


Krateri Hverfjall,Island...

Fotot e dites Cont_42f310ccb6f59ef9920fe3a0b9d6fffc

Kur shpërtheu vullkani Hverfjall 2.500 vjet më parë, askush nuk e pa atë, askush nuk ka jetuar në Islandë ne ate periudhe. Në një mbrëmje marsi 2012 fotografi,Orsolya Haarberg sheh dhe shkrep nje foto ku tregohet se si një erë e veriut mbushë akullin e liqenit Mývatn me nje borë te hollë gjithëpërfshirëse,por ne vecanti krijonte një imazh te pa perseritur,ate te rrugëve në krater.
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Sun Oct 21, 2012 2:46 pm


Si mund te ''vdesi'' nje yll...!


Kete fakt shkencor mund ta ndiqni nepermjet fotove

Fotot e dites 090841530-5a9d5350-db76-470b-a008-d8402b19daa4

Fotot e dites 090933717-16ac1fb9-a094-4fff-97ef-d4ef2fc64fdf

Fotot e dites 091004014-53b55d21-dcb3-4b7f-88ed-95736f6759d4

Fotot e dites 091036782-3502e101-dce4-4d29-abc2-7fb7f12bd7b3
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Mon Oct 22, 2012 2:02 pm


Specie e re peshku grabitqar zbulohet në Tajlandë

Fotot e dites Image_670_1

Një ekip biologësh ka zbuluar një specie të re të re peshku ''fluturues'' në provincen Samut Sakhon,Tajlandë.
Specia e re, e quajtur Betta Mahachaiensis, i takon grupit Betta splendens e ujërave të ëmbla,ndryshe ata jane quajtur peshqit krahe holle të familjes Osphronemidae gourami.

Betta Mahachaiensis ka një gjatësi trupore prej rreth 1.4 inç (3.5 cm) dhe ndryshon nga anëtarët e tjerë të Betta splendens g.
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Wed Oct 24, 2012 5:45 pm



Miliona yje në një foto të vetme


Fotot e dites Rruga-e-qumshtit-620x465
Pamja e realizuar me anë të një teleskopi me rreze infra të kuqe, përbën katalogun më gjigant të yjeve të kapur ndonjëherë në galaktikën tonë

Astronomët e Observatorit Australiano-Europian (Eso) kanë publikuar imazhin më të madh të realizuar ndonjëherë të Rrugës së Qumështit, një katalog gjigant që përfshin plot 84 milionë yje. Ky koleksion i pazakontë përfshin një numër yjesh 10 herë më të madh se sa imazhet e realizuara deri më tani nga shkencëtarët

. Shkrepja e realizuar me një aparat 9 gigapixel (9 miliardë piksel), përbën një hap të rëndësishëm për të kuptuar galaktikën në të cilën jetojmë, raporton Eso. Imazhi i kapur është aq i madh, sa nëse do të shtypej më madhësinë e zakonshme të një libri, do të ishte i gjatë 9 metra dhe e lartë 7 metra.

“Duke i vëzhguar me hollësi tërësinë e yjeve që rrethojnë qendrën e Rrugës së Qumështit mund të mësojmë më shumë mbi strukturën dhe evolucionin jo të vetëm të galaktikës sonë, por edhe të galaktikave të tjera spirale në përgjithësi”, – shpjegon Roberto nga ‘ Saito nga Pontificia Universidad Catolica’, në Kili si dhe autor i studimit.

Pjesa më e madhe e galaktikave spirale, përfshirë Rrugën e Qumështit përbëjnë një strukturë të madhe të përqendruar nga yje shumë të vjetër që rrethojnë qendrën ose bërthamën e saj. Të kuptosh strukturën dhe evolucionin e bërthamës së Rrugës së Qumështit, është thelbësore për të njohur galaktikën në tërësinë e saj.
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Tue Oct 30, 2012 5:08 pm


Pasojat e uraganit “Sandy”


Uragani Sandy që ka përfshirë brigjet lindore të Shteteve të Bashkuara duket të jetë i pamëshirshëm. Të paktën 26 viktima raportohet të ketë pasur brenda 24 orëve. Presidenti Barack Obama shpalli sot "gjendjen e një katastrofe të jashtëzakonshme". Këto janë disa nga pasojat e këtij uragani të tmerrshëm, shtëpi të shkatërruara, pemë të shkulura dhe shumë dëme të tjera.

Fotot e dites 92331

Fotot e dites 92335

Fotot e dites 92336

Fotot e dites 923310

Fotot e dites 923313

Fotot e dites 923314

Fotot e dites 923319

Fotot e dites 92311

Fotot e dites 92312

Fotot e dites 92313
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Fri Nov 02, 2012 10:27 am


Jeta zhvillohet kudo por ketu ne Nepal,ajo ka tjeter ritem




Fotot e dites Mustang-region-nepal-kali-gandaki-river-615

Fotot e dites Mustang-Nepal

Fotot e dites Upper-mustang-trek
Fotot e dites Mustang1

Fotot e dites Mustang_1
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Tue Nov 06, 2012 10:10 am


Arti me i thjeshte por me i bukuri,ai me gishta.



Protagonistët e veprave të artit të Annie Ralli janë duart. Artistja angleze përdor gishtat,si bazë mbi të cilën marrin jetë veprat e saj. Linjat e duarve janë struktura perfekte mbi të cilat krijohen iluzione

Fotot e dites 931710

Fotot e dites 93172

Fotot e dites 93173

Fotot e dites 93174

Fotot e dites 93175

Fotot e dites 93176

Fotot e dites 93177

Fotot e dites 93178

Fotot e dites 93179

Fotot e dites 93171
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Tue Nov 06, 2012 12:26 pm


Laguna Quesillacocha, Huayhuash, Peru ne 360 grade



Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Sun Nov 11, 2012 9:02 am


Kungulli Gjigand


Peshëngritësi Jonathan Walker përgatitet për të ngritur një kungull qe peshon 119 £ 12oz (ose 54.3kg) mbi kokën e tij, pasi kungulli ka fituar cmimin ''Kungulli gjigand'' në panairin e vjeshtës.Kungulli u rritur nga Peter Glazebrook nga Newarku cili mori gjashtë çmime të para në kulturat gjigande te perimeve gjate ketij panairi.

Fotot e dites Harrogate-marrow_2339631k


Peter Glazebrook dhe Qepa gjigande 8.16 kg

Fotot e dites Winning-onion_2339844k

Peter Glazebrook me lakrën e tij gjigande, e cila peshon 36.74 kg

Fotot e dites Winning-cabbage_2339845k
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Rifat Fri Nov 16, 2012 6:59 pm


Njerzimi i shekullit XXI


Explorojme Henen Marsin,por nuk NJERZIMIN e planetit Toke,kemi hyre boten e internetit dhe transmetimeve HD,nuk arrijme te shohim ne sy 800 milion femije qe vuajne per kothere buke,flasim per Rend te Ri boteror,por nuk kemi shkaterruar sistemin e sotem qe 2% e popollsise zoteron 80% te pasurive.

Fotot e dites 198062_152144071513267_426426_n

Fotot e dites 200133_152145031513171_7119464_n

Fotot e dites 196896_152146758179665_305424_n

Fotot e dites 188644_152600538134287_4480655_n

Fotot e dites 225173_167007173360290_376721_n
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fotot e dites Empty Re: Fotot e dites

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi