Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A ekziston jeta pas vdekjes?

2 posters

Shko poshtë

A ekziston jeta pas vdekjes? Empty A ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga SHKELBA Wed Sep 26, 2012 6:31 pm

SHKELBA
SHKELBA
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 615
Points : 1816
Reputation : 14
Join date : 03/01/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston jeta pas vdekjes? Empty Re: A ekziston jeta pas vdekjes?

Mesazh nga Nikolaos Wed Sep 26, 2012 8:55 pm

Po ndaj edhe une mendimin tim me materialin ne video. Per mua, vdekja eshte mos-ekzistence dhe shpirti eshte thjesht energjia qe e mban gjalle njeriun i cili lidhet me mendjen dhe gjakun. Kur njeriu vdes kjo energji (shpirt) pushon se ekzistuari, njesoj si per te gjitha krijesat e tjera ne toke (nga insektet deri te kafshet). As te rimisherimi nuk besoj fare vetem per arsyen se kjo s'ka si te vertetohet. Nese pas vdekjes shnderrohemi ne dicka tjeter atehere i bie qe edhe para lindjes sone te kemi qene dicka tjeter, por ne nuk mbajme mend asgje nese kemi pasur nje apo disa jete te meparshme. Qe do te thote se kjo nuk ka rendesi fare nese kemi jetuar apo jo nje here tjeter. Pra ne duhet t'i kushtojme rendesi vetem kesaj jete qe ka me shume kuptim sesa po te ishim flutur, peme apo dicka tjeter. Gjithe keto teori ne video jane vetem hipoteza perderisa shkencetare te tjere nuk jane dakort me to. Ne jete per mua duhet besuar ne materializem gje qe zgjidh cdo dyshim ne lidhje me jeten dhe vdekjen. Dhe jam dakort me dy shprehjet qe kane lene keta njerez te medhenj:

"Nuk kam frikë nga vdekja. Kam qenë i vdekur për miliarda e miliarda vite përpara se të lindja dhe s'kam pasur as shqetësimin më të vogël."
— Mark Tuein
"Vdekja është gjumë pa ëndrra" - Napoleon Bonaparti
Nikolaos
Nikolaos
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 156
Points : 448
Reputation : 29
Join date : 14/12/2011

http://www.astro-al.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi