Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet planeti me kushtet si Toka

Shko poshtë

Zbulohet planeti me kushtet si Toka Empty Zbulohet planeti me kushtet si Toka

Mesazh nga Nikolaos Fri Sep 21, 2012 7:10 pm

Zbulohet planeti me kushtet si Toka Tokato10
Një planet i ri i sapozbuluar është vendosur në krye të listës së planeteve të dyshuar për ekzistencën e jetës.

I quajtur Gliese 163c, në bazë të emrit të satelitit që e zbuloi, planeti ndodhet në hapësirën e temperaturave të përshtatshme për jetesën në një galaksi 49 vite dritë larg Tokës.

Pothuajse shtatë herë më i madh se planeti ynë, Glieses i duhen 26 ditë për të kryer një rrotullim të plotë rreth Diellit të tij.

Megjithatë, ndonëse ndodhet shumë më pranë diellit se sa Toka, duke qenë se bëhet fjalë për një yll drejt shuarjes, përllogaritet se në planet ekzistojnë kushtet e përshtatshme për krijimin e atmosferës dhe rezervave të ujit, kushte thelbësore për ekzistencën e jetës.

Xavier Bonfils, astronomi francez i Institutit Shkencor të Grenoblit, u shpreh se “ekzistojnë shumë të dhëna që të bëjnë të besosh që planeti i zbuluar mund të ketë zhvilluar forma të jetës. Deri më sot, është planeti më i mundshëm i njohur ku mund të jetë formuar jeta”.

Ne Foto: Lista e planeteve kryesore te dyshuar per ekzistencen e jetes, shprehur me nje koeficent nga 1.00 (Toka) deri ne 0, ku kushtet ekstreme pengojne cdo mundesi jetese.
Zbulohet planeti me kushtet si Toka Tokato11
Nikolaos
Nikolaos
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 156
Points : 448
Reputation : 29
Join date : 14/12/2011

http://www.astro-al.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi