Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Super avionët luftarakë më të mirë në botë

Shko poshtë

Super avionët luftarakë më të mirë në botë Empty Super avionët luftarakë më të mirë në botë

Mesazh nga Rifat Mon Mar 19, 2012 6:02 pm


8 super avionët luftarakë më të mirë në botë, krenari e Amerikës



Siç dihet, Amerika është shëtiti i parë në botë që investon më shumë se çdo shtet tjetër për ushtrinë e saj.
Thuajse çdo vit, kapitali i aprovuar nga kongresi amerikanë për US Army, i kalon të 350 miliardë dollarët.
Ndaj dhe me krenari mund të quhet “përbindëshi” global.

Edhe pse shumë shtete të tjera në mbarë botën kanë tentuar ta imitojnë atë në çdo fushë por pa sukses, mbetet të themi se vërtet Amerika mund të krenohet për arritjet në armatim kaq inteligjent e të sofistikuar të ushtrisë së saj.

Ja se cilet jane


[You must be registered and logged in to see this link.]
Modeli: ------ Vlera:
B-2 Spirtit -2,4 miliardë dollarë:
Ishte aq i kushtueshëm saqë Kongresi Amerikanë u detyrua të ndërpres prodhimin e tij më 1987. Porosia fillestare ishte bërë për 132 avionë të tillë, por u prodhuan vetëm 21. Kryen fluturime që nga viti 1993.


[You must be registered and logged in to see this link.]

F-22 Raptor -350 milionë dollarë:
Kompania Lockheed Martin që e prodhon atë, deklaroi se është avioni më i mirë i të gjitha kohërave, pasi është më i kompletuari dhe më i manovrueshmi.



[You must be registered and logged in to see this link.]

C-17A Globemaster III- -328 milionë dollarë:
Kryen fluturime që nga viti 1993 dhe transporton gjithçka dhe gjithkund. Ka marrë pjesë në misione luftarake në Irak dhe Afganistan.



[You must be registered and logged in to see this link.]

P-8A Poseidon -290 milionë dollarë:
Mbartë silura, raketa dhe shumë armë të tjera, por specifikohet në zbulimin e nëndetëseve.



[You must be registered and logged in to see this link.]

E-2D Advanced Hawkeye --232 milionë dollarë:
I pajisur me radar të ri, me të cilin mund të shikojë gjithçka dhe në një distancë shumë të largët.


[You must be registered and logged in to see this link.]


F-35 Lightining II -122 milionë dollarë:
Aeroplan shembull. Krenaria e kompanisë Lockheed. I krijuar për dyluftime ajrore dhe për manovra e figura marramendëse…



[You must be registered and logged in to see this link.]

V-22 Osprey -118 milionë dollarë:

Diçka midis avionit dhe helikopterit. U përdor për herë të parë në luftën me Irakun.



[You must be registered and logged in to see this link.]

EA-18G Growler -102 milionë dollarë:
Një “version” i modelit F-18 për marinën amerikane, të cilin e ka modernizuar për luftë elektronike/kibernetike.
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi