Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore

2 posters

Shko poshtë

Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore Empty Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore

Mesazh nga Rifat Sat Sep 15, 2012 3:30 pm



Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore

Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore Autocombustione1-e1347602057138

Te gjithe keni degjuar per vdekjet absolutisht te pashpjegueshëme, në të cilën trupi i një personi është gjetur tërësisht ose pjeserisht i djegur,pa asnjë dëshmi të ndonjë lloji që mund të shpjegojë se çfarë ka ndodhur!!!!

Ndër dijetarët e misterit paranormal, këto raste janë klasifikuar si "raste të djegies spontane të njeriut" ose trupi merr zjarr nga një nxehtësi e brendshme misterioze, e cila prek te gjitha organet, duke shkaktuar konsumin dhe djegien e tyre.

Për anasjelltas shkencës, në raste të tilla, duke qenë një mister,ky fenomen mund t'i atribuohet disa faktorëve, në shumicën e rasteve prani e tepert edisa elementeve kimike: rastet e studiuara tregojne një prani më të madhe në trup, te alkoolit. Rastet e para të djegies spontane janë regjistruar në shekullin e 16-të.

Incidenti i ngjashem i fundit ndodhi në vitin 2010 në Irlandë.Biologu Brian J.Ford ka vënë përpara një teori që mund të hedhë dritë mbi këtë fenomen të veçantë dhe të frikshem. Sipas Ford, shkaku më i qartë i djegies spontane është prania e niveleve të larta të acetonit, i cili grumbullohet në trupin e njeriut, sidomos në alkolikët dhe diabetikët.

Vetëm për të kujtuar ...

1951: Rasti i Mary Reeser

Le të bëjmë një hap prapa në kohë për të rizbuluar një nga shumë raste të djegies spontane, si ajo e Mary Reeser, një vejushë e 57 vjeç, i cili u gjet 1 korrik 1951 shkrumb e hi, në një apartament që pothuajse nuk tregonte shenja të renies se zjarrit.

Kjo është edhe një pikë referimi në djegiet njerëzore spontane, ajo ishte e shkallës së parë, në të cilin është përdorur çdo mjet i mundshme të hetimit moderne shkencore për të përcaktuar shkakun e këtij fenomeni misterioz. Znj Maria Hardy Reeser kishte shkuar për të jetuar në Florida për të qenë pranë të birit të tij. Në mbrëmjen e 1 korrik 1951 kishte qëndruar në shtëpinë e djalit të saj me një nga nipërit, ndërsa pjesa tjetër e familjes kishte shkuar në plazh. Kur ata u kthyen në shtepi,Znj Reeser ishte djeguar pothuaj e tera,pa shkaktuar rrezik zjarri ne orendite apo komoditetin e dhomes ku ajo qendronte

Nisen hetimet...Krevati i zonjes Maria Reeser ishte bosh. Shenja e vetme e zjarrit ishte një flakë të vogël në një ndarje që i ishte bere dhomes nga kuzhina. Pas mbërritjes së zjarrfiksefeve flakët ishin shuar, dhe një pjesë e ndarjes e demoluar. Kur Zëvendës shefi i zjarrfikseve filloi inspektimin e dhomës, nuk mund të besonte syve te tij.

Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore Mary-Reeser2-300x204

Në mes të dhomes ishte zona e qartë e djegur prej rreth 120-150 cm, në të cilën ai gjeti disa objekte të nxirë një karrige dhe mbetjet e trupit të zonjes Reeser, e cila përbëhej nga një mëlçi e djegur bashkangjitur ende në një pjesë të shpinës , një kafkë e tkurrur, një këmbë ende që kishte ngjyre te zezë,njekohesisht dhe një grumbull të hirit ..

Natyrisht kërkimet dhe hetimi i këtyre fenomeneve do të vazhdojë, pjesërisht për shkak se ne jemi deri tani vetëm në fushën e teorive, por për të treguar se djegia spontane e njeriut është vetëm për shkak të pranisë së acetonit në gjak,tashme është e provuar!
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore Empty Re: Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore

Mesazh nga Eriola Tue Sep 18, 2012 9:02 pm

O zot e tmershme
Eriola
Eriola

Numri i postimeve : 2
Points : 2
Reputation : 0
Join date : 18/09/2012
Age : 33
Location Location : korca

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore Empty Re: Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore

Mesazh nga Rifat Thu Feb 21, 2013 8:23 am


Nje tjeter rast i rregjistruar me djegje spontane

Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore Tumblr_lxrl54AukX1r1knf2 Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore Images?q=tbn:ANd9GcQSy0NNCO05Lt17OV5m9zA0DmAto2b2DV_tB4mRZhabvnml2-Rc

Zyrtarët ishin në mëdyshje në lidhje me djegien e mistershme të një njeriu 66-vjeçar në Sequoyah County.

Oficerët e policisë u thirrën në shtëpinë e Danny Vanzandt pasi tymi ishte parë në rritje nga dritaret. Ajo që ata gjetën ishte se trupi i Danny Vanzandt ishte djegur pothuajse tërësisht në atë që dukej si një zjarr i ngadaltë,që kishte zgjatur më shumë se dhjetë orë.I cuditshem ishte fakti se flakët ishin tejet të lokalizuara dhe nuk duket se kishin djegur gjë tjetër në dhomë.

"Trupi është djegur,-i djegur ne ate menyre qe unë nuk kam parë kurrë më parë,një djegje te tille," tha Sherifi Ron Lockhart. Nuk gjejme asnjë shpjegim alternativ,mbasi djegia spontane njerëzore është duke u konsideruar si një mundësi tëresisht e veçantë. "Unë mendoj se ka vetëm rreth 200 raste në mbarë botën, dhe unë nuk jam duke thënë se kjo ka ndodhur. Unë jam vetëm duke thënë se ne nuk e kemi përjashtuar atë," tha Lockhart.

Zyra e Sherifit te Qarkut Sequoyah përjashton vdekjen me vrasje te Danny Vanzandt, por nuk ka përjashtuar mundësinë e djegies spontane të njeriut pas autopsise shkencore shtetërore, një ditë më vonë.

"Është shumë e pazakontë dhe është i çuditshëm dhe unë nuk mund ta shpjegoj atë," tha Sherif Ron Lockhart.

Rezultatet paraprake të autopsisë të autoriteteve,të martën (19 shkurt 2013) për njeriun 65-vjeçar,i japin bindje sherifit se Danny Vanzandt mund të ketë vdekur nga djegia spontane të njeriut.

"Ka disa djegie në trake, kështu qe unë mendoj që shkaku i vdekjes është zhdukur ndoshta nga djegja dhe tymi," tha Lockhart.

Trupi i Danny Vanzandt ishte dërguar te hënën në zyrën e Mjekësise shtetëror ku profesor Tulsa ka bere një autopsi, pasi ekipet e emergjencës,te cilet kerkonin te dhena plotesuese mbi shkaqet e vdekjes.

Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore Empty Re: Biologet zbulojne misterin e vetedjeg'jes spontane njerzore

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi