Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Join the forum, it's quick and easy

Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen
Enigma-Explorer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet dysheku me i vjeter ne bote...

Shko poshtë

Zbulohet dysheku me i vjeter ne bote... Empty Zbulohet dysheku me i vjeter ne bote...

Mesazh nga Rifat Tue Dec 13, 2011 8:02 am



Zbulohet dysheku me i vjeter ne bote...

Zbulohet dysheku me i vjeter ne bote... 154112435-c35954b1-2b5b-416c-b056-f44b4755c04c

Një dyshek kompakt i bërë me shtresa kallamishtesh bar dhe gjethe,u gjet në shpellën KwaZulu-Natal në provincën Sibudu te Afrikës së Jugut.

Shtrati datonte per gjatë një periudhe prej 39.000 vjetësh, por shtresat më të vjetra datojnë që prej 77.000 vjet më parë.

"Ajo që kemi zbuluar provon përdorimin e bimëve si shtrat rreth 50.000 vjet,më parë se në çdo vend tjetër në botë," thote kreu i projektit Lyn Wadley në Universitetin e Witwatersrand, në Johanesburg.

Shtresat e bimëve fosile kompakte,dhe sedimentet jane marrë nga tre metra të thellë dhe tregojnë gjithashtu se shtrati ishte djegur periodikisht, ndoshta për të hequr parazitet dhe mbeturinat.

Një zbulim i mëtejshëm i studiuesit gjen një "jorgan"te bërë me gjethet e bimëve per te larguar insektet, i përdorur ndoshta për të mbajtur larg mizat dhe mushkonjat, ''jorgan''i cila mund të paraqesi rastin e parë të njohur të bimëve mjekësore të përdorura nga njerëzit. Keto gjethe bimore i përkasin pemes Cryptocarya woodii , një bimë medicinale që prodhon substanca kimike kundër insekteve.

Dysheku në fjalë është rreth 30 cm i trashe dhe sipas Wadley ,duhet të ketë qene "shumë i rehatshme dhe i qëndrueshme.
Rifat
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

https://enigmaexplorer.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi